BELEHRAD. Niekoľko stoviek Srbov sa v piatok zišlo v centre Belehradu, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť so štvrtkovým verdiktom Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Ten zbavil obvinení z vojnových zločinov bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja a ďalších dvoch vysokopostavených predstaviteľov Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK), čo Srbov pobúrilo natoľko, že spálili vlajku EÚ a žiadali vládu o ukončenie snáh o vstup do bloku.
Neobviňujú sudcov, ale USA a EÚ
Väčšinu prítomných tvorili prívrženci Srbskej radikálnej strany, ktorej predsedovi Vojislavovi Šešeljovi navrhla prokuratúra ICTY udeliť 28-ročný trest za spáchanie vojnových zločinov.
"Neobviňujeme sudcov v Haagu (sídle ICTY), ale tých, ktorí im dali príkazy, a to sú USA, EÚ a NATO," prihovoril sa jeden z lídrov radikálov k davu, ktorého hnevu a plameňom neunikli ani vlajky USA, aliancie a Kosova.
Naopak, nad hlavami prítomných sa objavili ruské zástavy, nechýbalo ani skandovanie mena v Haagu zadržiavaného generála niekdajšej bosnianskosrbskej armády Ratka Mladiča či transparenty s heslom Nechceme do EÚ a Šešeljove portréty.
Srbov neoslobodili
Haagsky tribunál vo štvrtok uznal troch Kosovčanov nevinnými vo všetkých bodoch obžaloby vrátane vraždy, mučenia a únosov Srbov a ich stúpencov.
Podľa tribunálu boli svedecké výpovede nedôveryhodné a preto nariadil ich prepustenie. Štyridsaťštyriročný Haradinaj bol najprominentnejším kosovským politikom, ktorého súdili v Haagu v súvislosti s vojnou v roku 1998 až 1999 medzi Kosovom a Srbskom.
Kým v Kosove vypukli po verdikte oslavy, Srbi sú pobúrení aj vo svetle nedávneho prepustenia dvoch chorvátskych generálov, rovnako obvinených z vojnových zločinov.
Spomedzi zadržiavaných Srbov pritom obvinení nezbavili nikoho a v haagskej väzbe sedia aj dve najvplyvnejšie postavy balkánskych vojen v 90. rokoch - Radovan Karadžič a Ratko Mladič.
Srbsko aj preto pohrozilo, že v prípade štvrtkového oslobodzujúceho rozsudku odstúpi od rokovaní s Kosovom, ktoré sprostredkúva EÚ.
Haradinajova strana mieri do vlády
Aktuálne opozičná Aliancia za budúcnosť Kosova (AAK) expremiéra Ramusha Haradinaja sa stane opäť súčasťou kosovskej vládnej koalície.
Vyplýva to z informácií, ktoré priniesla v piatok s odvolaním sa na kosovské médiá rakúska tlačová agentúra APA.
Podľa rovnakého zdroja došlo k príslušnej dohode pri stretnutí Haradinaja so súčasným predsedom kosovskej vlády Hashimom Thacim.
Podľa internetového portálu Gazeta Express sa rokovania Thaciho s AAK začali už pred niekoľkými týždňami a dostali konkrétnu podobu po štvrtkovom večernom návrate prepusteného Haradinaja do Prištiny.
Portál s odvolaním sa na zdroje blízke obom stranám uviedol, že AAK sa súčasťou kosovskej vlády stane oficiálne v priebehu asi desiatich dní a že v kabinete dostane dôležité posty.
Britský právny zástupca Ramusha Haradinaja Benn Emerson sa už vo štvrtok nechal počuť, že jeho mandant by v budúcnosti mohol opäť prevziať post premiéra. Kosovské médiá špekulujú, že v takom prípade by sa terajší predseda kosovskej vlády Hashim Thaci stal kosovským prezidentom.
tasr