Izrael uvádza, že medzinárodný štatút Jeruzalema nie je potrebný, pretože tieto záruky už existujú.
VATIKÁN. Vatikán privítal nepriame uznanie palestínskeho štátu Organizáciou Spojených národov a vyzval na medzinárodne garantovaný osobitný štatút Jeruzalema, čo zrejme podráždi Izrael. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.
Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok jasnou väčšinou hlasov schválilo rezolúciu o zvýšení štatútu Palestínčanov vo svetovej organizácii na nečlenský stály pozorovateľský štát, akým je aj Vatikán.
"Svätá stolica víta rozhodnutie Valného zhromaždenia, ktorým sa Palestína stala nečlenským pozorovateľským štátom Organizácie Spojených národov," uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu s výzvou, aby sa obe strany usilovali o mier a stabilitu, ako aj spravodlivosť a rešpektovanie svojich legitímnych ašpirácií.
Vyhlásenie však tiež konštatuje, že nastala "priaznivá príležitosť" pripomenúť "spoločný postoj" k Jeruzalemu, ktorý vyjadrili Vatikán a Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP), keď v roku 2000 podpísali základnú zmluvu o bilaterálnych vzťahoch.
Vyhlásenie vyzýva na "medzinárodne garantovaný osobitný štatút" Jeruzalema zameraný na "ochranu slobody vyznania a svedomia, identity a posvätného charakteru Jeruzalema ako Svätého mesta, ako aj rešpektovanie a slobodu prístupu k svätým miestam".
Izrael uvádza, že medzinárodný štatút Jeruzalema nie je potrebný, pretože tieto záruky už existujú. Myšlienku akejkoľvek formy medzinárodného mandátu nad Jeruzalemom vždy odmietal.
Izrael vyhlásil Jeruzalem za svoje "nedeliteľné a večné" hlavné mesto v roku 1980 po anektovaní východného Jeruzalema v šesťdňovej vojne v roku 1967. Svetové veľmoci anexiu neuznali. Palestínčania žiadajú východný Jeruzalem za hlavné mesto svojho štátu.
Vatikán a Izrael nadviazali úplné diplomatické styky v roku 1994. Izrael a palestínske územia navštívili pápeži Ján Pavol II. i Benedikt XVI.