Od starodávnych čias ľudia snívali o tom, že zdravé orgány využijú iní ľudia, ktorým orgány zlyhávajú. Vždy však narazili na jeden problém telo príjemcu orgán odmietlo. Mnohí odborníci preto hovorili, že podobné zákroky nebudú nikdy možné.
„Toto je najlepšia chvíľa na to, aby ste boli lekármi. Teraz môžete liečiť choroby, ktoré boli ešte pred pár rokmi neliečiteľné," odkazoval študentom medicíny v roku 2001 chirurg na dôchodku Joseph E. Murray (1. apríla 1919 26. novembra 2012).
Myšlienky do vojny
Vedel, o čom hovorí. Jeho práca predlžuje životy desaťtisícom ľuďom ročne. Murray bol prvým chirurgom, ktorý vykonal úspešnú transplantáciu.
S touto myšlienkou sa zahrával už počas druhej svetovej vojny, keď zraneným vojakom prišíval kožu z tiel mŕtvych. Keď sa po vojne vrátil do nemocnice, venoval sa možnosti transplantácie orgánov naplno. Kolegovia mu veľké šance nedávali, no na psoch sa mu podarilo vykonať niekoľko transplantácií obličiek.
Kľúčovým sa pre neho stal rok 1954. S chronickým zlyhávaním obličiek k nemu prišiel Richard Herrick. Zostávalo mu už len málo času a jeho identické dvojča súhlasilo s tým, že mu daruje obličku.
„Najprv som sa bál operovať zdravú osobu pre to, aby sme pomohli niekomu inému," spomínal neskôr. „Kritizovali nás, že sa hráme na Boha," povedal veriaci katolík, ktorý sa neskôr stal poradcom Vatikánu pre otázky vedy.
Prvý žil ešte osem rokov
Nakoniec sa na to podujal a operácia prebehla úspešne. Príjemca obličky žil ešte osem rokov. Zo začiatku bolo kľúčové, že išlo o identické dvojičky, keďže ich genetické informácie sú prakticky totožné a odpor príjemcu nie je taký veľký.
Neskôr však Murray urobil podobné operácie aj na nepríbuzných ľuďoch, nakoniec dal pacientovi orgán aj zo zosnulého. Možnosti transplantácie sa tak otvorili a za prvú transplantáciu dostal v roku 1990 Murray Nobelovu cenu.