V dlho očakávanej správe navrhol lord Leveson vznik novej organizácie, ktorá by dohliadala na novinárov.
Agentúrne spravodajstvo sme o 18:56 nahradili autorským článkom denníka SME.
LONDÝN, BRATISLAVA. „Tlač slúžila tejto krajine väčšinu histórie veľmi dobre, keď fungovala ako obranca demokracie a verejného záujmu,“ napísal vo svojej správe o stave britských médií lord Leveson.
Je to však jedna z mála pochvál médiám v dvojtistícstranovom dokumente.
Nič iné sa ani nečakalo. Jeho komisia vznikla minulý rok, keď sa zistilo, že novinári z bulvárneho týždenníka News of the World odpočúvali celebrity aj obyčajných ľudí.
Najznámejším prípadom bolo, keď sa novinári dostali do telefónu zavraždeného dievčaťa Milly Dowlerovej a mazali jej správy na odkazovači.
Bol to jeden z najväčších mediálnych škandálov v britskej histórii, týždenník po ňom prestal vychádzať. Komisiu na prešetrenie správania sa novinárov vytvoril premiér David Cameron vlani v júli.
Vypočula politikov, novinárov, ale aj obete novinárov. Hlavným výsledkom jej činnosti je tvrdenie, že samoregulácia médií zlyhala.
Britské médiá nemajú štátneho regulátora, ktorý dohliadla na ich prehrešky, robia to samy. Leveson v správe navrhuje, aby vláda takúto inštitúciu vytvorila.
V správe sa hovorí aj o tom, že novinári by mali mať v zmluvách výhradu svedomia a mala by vzniknúť linka, kde by zamestnanci mohli anonymne nahlásiť, ak ich zamestnávateľ núti k niečomu v rozpore s kódexom.
Napríklad odpočúvať ľudí.