Anchar Kočnevová prišla do krajiny v januári ako novinárka, ale jej hlavnou úlohou bolo prekladať rozhovory sýrskych dôstojníkov s ich ruskými náprotivkami.
BEJRÚT. Sýrski povstalci získali kontrolu nad základňou vojenského letectva v blízkosti strategicky dôležitého mesta Aleppo, čím posilnili svoje pozície v oblasti v blízkosti hraníc s Tureckom.
Ako pre agentúru DPA uviedol veliteľ povstaleckých jednotiek v oblasti Aleppa Abú Umar al-Halabí, povstalci kontrolujú 65 percent oblasti, ktorá sa rozprestiera od Aleppa až takmer k sýrsko-tureckým hraniciam.
Halabí dodal, že viacerých kľúčových pozícií sa zmocnili povstalci aj v susednej severosýrskej provincii Idlib.
Vládne jednotky, ako ďalej informuje DPA, ostreľovali vo štvrtok povstalcami kontrolované územie medzi lokalitami Darájá a Kfar Súsa neďaleko Damasku.
Špiónka mala tlmočiť
Medzičasom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Londýne (SOHR) zverejnilo videozáznam s výpoveďou údajnej ukrajinskej novinárky, ktorú v októbri zatkli povstalci v provincii Homs a ktorú podozrievajú zo špionáže v prospech Ruska.
Anchar Kočnevová (40) pracovala ako tlmočníčka pre ruský televízny štáb. Vo videu tvrdí, že do Sýrie prišla v januári toho roku ako novinárka, ale jej hlavnou úlohou bolo prekladať rozhovory sýrskych dôstojníkov s ich ruskými náprotivkami. "Som tu (v Sýrii) na príkaz ruských tajných služieb," vyhlásila.
Ako pripomína DPA, Rusko je jedným z hlavných spojencov režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Opozičnú koalíciu uznalo aj Španielsko
Španielska vláda vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla uznať novovytvorenú koalíciu sýrskych opozičných síl ako legitímneho zástupcu Sýrčanov.
Kabinet premiéra Mariana Rajoya zároveň pozval jej predsedu Ahmada Muáza al-Chatíba na návštevu do Španielska.
O ústretovom kroku voči Národnej koalícii sýrskych revolučných a opozičných síl informoval ešte v stredu večer španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo, ktorého slová vo štvrtok potvrdilo jeho ministerstvo prostredníctvom vyhlásenia.
Madrid pri tejto príležitosti zopakoval, že sýrsky prezident Baššár Asad by mal odstúpiť.
"Všetci sa zhodujeme v tom, že Baššár Asad, aj keby len z humanitárnych dôvodov, by sa mal vzdať moci," povedal García-Margallo.
Dialóg s Asadom koalícia odmieta
Sýrsku opozičnú koalíciu, ktorá vznikla pred necelými troma týždňami v Katare, uznalo už 13. novembra Francúzsko ako prvá krajina Západu za jediného legitímneho zástupcu Sýrčanov.
Krátko nato sa k rovnakému kroku odhodlali aj Briti a formálneho uznania sa zoskupenie dočkalo aj zo strany celej Európskej únie.
Paríž v tejto súvislosti navrhol zmiernenie zbrojného embarga voči Sýrii, aby bolo možné dodávať zbrane tamojším povstalcom, čo však nepodporujú všetci európski partneri.
Novovytvorený blok o sebe tvrdí, že bude otvorený všetkým politickým a povstaleckým skupinám a po získaní medzinárodného uznania by mal vytvoriť vlastnú prechodnú vládu. Dialóg s Damaskom však odmieta, kým Asad neodstúpi z funkcie.
Human Rights Watch: Povstalci využívajú vo vojne aj deti
Sýrski povstalci bojujúci za zvrhnutie prezidenta Bašára Asada posielali do boja deti a využívajú chlapcov vo veku len 14 rokov na prepravu zbraní a zásob.
Uviedla to vo štvrtok organizácia pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW).
Pracovníci organizácie hovorili s piatimi chlapcami vo veku 14 až 16 rokov, ktorí povedali, že pracovali s povstalcami v južnej provincii Dará, stredosýrskom regióne Homs a pri severnej hranici s Tureckom.
Traja z nich, všetci 16-roční, podľa vlastných slov nosili zbrane a jeden vypovedal, že sa zúčastnil na útočných operáciách. Dvaja ďalší, ktorí majú 14 a 15 rokov, podporovali bojové jednotky prieskumom alebo prepravou zbraní a zásob.
Podľa Medzinárodného trestného súdu (ICC) je verbovanie detí mladších ako 15 rokov alebo ich využívanie pri bojoch vojnovým zločinom. Dohovor OSN o právach dieťaťa požaduje od štátov, aby zaistili, že ľudia mladší ako 18 rokov nie sú verbovaní ani využívaní pri ozbrojených konfliktoch.
"Všetci sledujú sýrsku opozíciu, aby dokázala, že sa snaží chrániť deti pred strelami a bombami namiesto toho, aby ich vystavovala nebezpečenstvu," uviedla zástupkyňa HRW Priyanka Motaparthyová.
Povstaleckých veliteľov vyzvala, aby sa dôrazne a verejne zaviazali nevyužívať deti pri svojich aktivitách a aby si overili vek mladých ľudí predtým, ako im dovolia vstúpiť do radov svojich jednotiek.
"Nosil som kalašnikov... Strieľal som na kontrolné stanovištia... aby sme ich dobyli a získali zbrane," povedal 16-ročný chlapec z mesta Homs. "Učili nás, ako strieľať, ako rozložiť a zložiť zbraň," uviedol pre HRW s tým, že do boja sa prihlásil dobrovoľne spolu so starším bratom a ďalšími príbuznými.
"Úloha, ktorú ste plnili, záležala na vás," uviedol ďalší chlapec z Homsu. "Ak máte statočné srdce, pošlú vás (útočiť) na kontrolné stanovištia," povedal a dodal, že po niekoľkých mesiacoch ho velitelia poslali preč z jednotky vzhľadom na jeho nízky vek.
Centrum pre dokumentovanie porušovania ľudských práv v Sýrii, opozičná monitorovacia skupina, zdokumentovalo smrť najmenej 17 detí, ktoré bojovali s povstaleckou Slobodnou sýrskou armádou. Mnohé ďalšie utrpeli vážne zranenia a niektoré majú trvalé zdravotné následky, uviedla HRW.
Skupiny pre ľudské práva uvádzajú, že počas 20-mesačného povstania proti Asadovmu režimu sa mohli vojnových zločinov, ako sú mučenie alebo popravy bez súdu, dopustiť vládne sily i povstalci. Väčšinu obvinení vznášajú proti ozbrojeným silám vlády.
tasr