Mladé ženy v Mexiku končia medzi mafiou často aj dobrovoľne.
MEXIKO, BRATISLAVA. Mladá žena sa po ceste za vysneným víťazstvom v súťaži krásy zapletie s drogovým kartelom. Ten ju núti pracovať preň, aj keď ona už nechce.
Takýto scenár mal film s názvom Miss Bala. Podobný príbeh sa teraz odohral aj v skutočnosti.
Maria Susana Gamezová vo februári vyhrala súťaž krásy v štáte Sinaloa, cez víkend zomrela pri prestrelke medzi armádou a členmi najmocnejšieho kartelu v krajine, ktorý sídli v tomto štáte.
Misska s revolverom
Streľbe predchádzala hodinová naháňačka. Keď autá zastavili, ako prvá vyšla von Gamezová. V ruke mala pištoľ, nie je jasné, či z nej strieľala.
Členom kartelu poslúžila ako ľudský štít, stala sa prvou obeťou. Našli ju mŕtvu spolu s ďalšími dvomi mužmi, pri jej tele ležal samopal.
Pri vojne mexických bezpečnostných zložiek s drogovými kartelmi, ktorá sa začala pred šiestimi rokmi, zomrelo viac ako 50-tisíc ľudí, medzi nimi množstvo civilistov, policajtov, sudcov či novinárov.
Napríklad minulý týždeň zabili Mariu Santosovú Gorrostietovú, ktorá sa ako starostka mesta Tiquiecheo odmietla podvoliť kartelom.
Krásky to láka do gangov
Napriek tomu prostredie kartelov láka mladé ženy.
„Je to otázka moci, peňazí, ale aj nutnosti. Pre mnoho mladých žien je ľahké zapliesť sa s organizovaným zločinom, najmä keď im súčasné Mexiko neponúka veľa možností na uplatnenie,“ cituje agentúra AP Javiera Valdéza, ktorý o vzťahu mladých žien a kartelov napísal knihu.
Niekedy si tieto ženy pašeráci vyhliadnu, no často sa k nim pridajú aj samy. Príbeh sa však len zriedka končí dobre.
V najlepšom prípade sa žena po pár rokoch postaví pred novinárov v putách a hovorí o skazenom živote, v horšom zmizne, píše AP.
„Sú pre nich spotrebný tovar, najnižšia časť hierarchie. Mladí muži, ktorí sa stanú strelcami, a atraktívne ženy skončia tak po troch rokoch. Buď na polícii, alebo ich zabijú,“ povedal Valdéz.