SME

Washington po 18 rokoch absencie opäť vstupuje do UNESCO

New York 13. septembra (TASR) - Spojené štáty americké po 18 rokoch absencie opäť vstupujú do Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), ...

New York 13. septembra (TASR) - Spojené štáty americké po 18 rokoch absencie opäť vstupujú do Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), oznámil americký prezident George W. Bush.

"Ako symbol nášho záväzku voči ľudskej dôstojnosti sa Spojené štáty vrátia do UNESCO," vyhlásil Bush vo svojom štvrtkovom prejave pred Valným zhromaždením OSN, v ktorom predniesol svetovej organizácii svoje predstavy o postupe voči Iraku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spojené štáty vystúpili z UNESCO pred 18 rokmi na znak protestu proti údajnému zlému riadeniu a prehnanej politickej angažovanosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Táto organizácia sa zreformovala a Amerika sa bude plne zúčastňovať na jej poslaní, aby podporila ľudské práva, toleranciu a vzdelávanie," vyhlásil Bush.

Návrat USA do UNESCO uvítali mnohí predstavitelia. Podľa slov Freda Eckharda, hovorcu generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, "príchod krajiny veľkosti Spojených štátov a so zdrojmi Spojených štátov podľa môjho názoru organizáciu vzpruží a pomôže jej energickejšie a efektívnejšie osloviť jej agendu."

Rozhodnutie Washingtonu uvítal aj Tom Lantos, vysokopostavený člen zahraničného výboru americkej Snemovne reprezentantov za Demokratickú stranu, ako j Ted Turner - mediálny magnát, ktorý pred štyrmi rokmi založil Nadáciu Spojených národov a prispel do nej rovnou miliardou dolárov na podporu OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda nadácie Timothy E. Wirth apeloval na americký Kongres, aby urýchlene schválil obnovenie vstupu USA do UNESCO. "Členstvo USA je dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým, aby naša krajina pomohla posilniť spoločné hodnoty a byť aktívnym spoluúčastníkom v organizácii zaoberajúcej sa mnohými faktormi, ktoré môžu poskytovať živnú pôdu pre nenávisť a terorizmus vo svete," vyhlásil Wirth.

UNESCO vzniklo v novembri 1945 s cieľom bojovať proti netolerancii a rasizmu vo svete. Organizácia, ktorá má sídlo v Paríži, bola však už v 80. rokoch obvinená z korupcie, prepolitizovanosti a nesprávneho riadenia.

V reakcii na tento vývoj sa Spojené štáty americké rozhodli z UNESCO vystúpiť. Stalo sa tak v roku 1984, za vlády prezidenta Ronalda Reagana, ktorého vláda vysvetlila vystúpenie z organizácie tým, že UNESCO zblúdilo a odklonilo sa od svojho pôvodného zámeru. V tom čase USA prispievali do rozpočtu UNESCO rovnou štvrtinou.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri 1999 bol zvolený na čelo tejto organizácie japonský profesionálny diplomat Koičiro Macuura s cieľom očistiť UNESCO od prekvitajúcej byrokracie a prilákať späť Spojené štáty. Macuura svojimi ráznymi reformami, v rámci ktorých prepustil 20 vedúcich činiteľov a zmrazil povýšenie ďalších 120, vyvolal nevôľu vo vlastných radoch.

Jeho reforma však bola úspešná a viedla k obnoveniu členstva Veľkej Británie, ktorá spolu s USA a Singapurom vystúpila z UNESCO v 80. rokoch. Príspevok týchto troch krajín tvoril jednu tretinu celého rozpočtu UNESCO, takže ich odchodom organizácia utrpela vážny úder a musela obmedziť významnú časť svojej činnosti.

V informačnej príručke, ktorú UNESCO vydalo minulý rok, sa píše, že organizácia vyriešila problémy, na ktoré poukazovali Spojené štáty pri zrušení členstva. UNESCO dnes slúži krajinám na spoluprácu a preklenutie kultúrnych a civilizačných rozdielov, a zabraňuje, aby sa kultúra alebo náboženstvo zneužívali na roznecovanie nenávisti a terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovým cieľom UNESCO je podporovať svetový mier a bezpečnosť prostredníctvom medzinárodnej spolupráce v oblasti vzdelávania, vedy, kultúry a komunikácií.

Spojené štáty považujú roky reformného úsilia UNESCO za plodné a v súčasnosti sa tešia na opätovnú spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 032
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 242
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 556
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 402
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 084
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 696
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 991
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 647
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu