SOUL, BRATISLAVA. Na prvý pohľad bežná čierna baterka s nápisom polícia. Až po dôkladnejšej prehliadke si človek všimne, že v niečom sa líši – sú v nej tri diery a v každej náboj. Odpaľovacie zariadenie je vnútri.
Baterka strieľala veľmi presne a účinne. Z piatich metrov sa náboj zaryl do matraca, zblízka by bol pre človeka smrteľný. Jeho obeťou mal byť ľudskoprávny aktivista, ktorý ušiel zo Severnej do Južnej Kórey.
Zbraň zaistili pred rokom juhokórejskí policajti, keď v soulskom metre odhalili severokórejského agenta, identifikovali ho len pod menom An. Na záberoch, ktoré v pondelok zverejnila televízia CNN, nie je len baterka, na zbrane z filmov o agentovi 007 Jamesovi Bondovi sa podobali aj ďalšie Anove veci.
Pero si nevšimnete
Napríklad guľôčkové pero, ktoré na prvý pohľad nevzbudzuje pozornosť. Vystrkovala sa však z neho ihla s jedom. Z ďalšieho pera zas bolo možné vystreliť malý náboj s jedovatou chemikáliou.
Len desať mililitrov stačí na to, aby spôsobil problémy s dýchaním a zlyhanie srdca.
„Všimli by ste si zbraň, ale tieto veci sú na prvý pohľad také neškodné, že by ľahko mohli niekoho zabiť. Zomrel by som okamžite,“ povedal Pchark Sanghak, keď si pred kamerou CNN prezeral zadržané veci.
Tento severokórejský utečenec dlhodobo provokuje bývalú vlasť. Pomocou teplovzdušných balónov posiela cez hranicu letáky, kde vyzýva Severokorejčanov na povstanie proti diktátorskému režimu.
Krátko pred minuloročným pokusom o vraždu vyzýval ľudí, aby spravili vlastnú verziu arabskej jari. Sever sa za to južnému susedovi viackrát vyhrážal útokom, no Pchark svoje aktivity odmieta zastaviť.
Aj An žil v Severnej Kórei, kde bol členom špeciálnych jednotiek armády. V 90. rokoch dostal na juhu štatút utečenca. Mohol byť „spiacim“ agentom alebo ho mohol Pchjongjang k spolupráci dotlačiť vyhrážkami jeho rodine, ktorá ostala na severe.
Nebolo by to nič neobvyklé. O azyl v Kórejskej republike požiadajú každoročne tisíce utečencov zo severu, mnohí z nich sú špiónmi režimu. Soul od rozdelenia krajiny v roku 1948 odhalil viac ako 4500 severokórejských špiónov.
Severná Kórea na svoje územie od konca občianskej vojny uniesla takmer štyritisíc ľudí, najviac v 70. a 80. rokoch.
Atraktívne špiónky
Cieľ týchto únosov je rôzny. Uzavretý režim potrebuje pre svojich špiónov ľudí, ktorí ich naučia, ako sa žije na juhu, potrebujú intelektuálov alebo falošné identity unesených ľudí. V minulosti špeciálne komandá útočili na politikov, niekoľkokrát sa pokúsili zabiť priamo juhokórejského prezidenta.
Špiónov pritom Severná Kórea nemá len na Kórejskom polostrove. V podobe atraktívnych čašníčok ich do zahraničia posiela cez svoje severokórejské reštaurácie. Tie sú jedným z mála miest, kde sa môžu stretávať občania znepriatelených republík.
Jedna je aj v Nepále. Keď tam úrady pred rokom robili raziu pre daňové úniky, našli aj zložky s informáciami o juhokórejských podnikateľoch.