PARÍŽ. Francúzsky minister zahraničných vecí v utorok vyhlásil, že jeho krajina má tento týždeň v úmysle hlasovať za uznanie palestínskeho štátu na Valnom zhromaždení OSN.
Laurent Fabius uviedol v parlamente, že Francúzsko už dlho podporuje palestínske ambície ohľadom jeho štátnosti a bude reagovať pozitívne, ak dôjde k hlasovaniu.
Francúzsko - stály člen Bezpečnostnej rady OSN - je tak prvou významnou európskou krajinou, ktorá bude vo štvrtok hlasovať za návrh rezolúcie o uznaní Palestíny za nečlenský pozorovateľský štát svetovej organizácie, uviedla agentúra AP.
K Francúzsku sa pridá aj Rakúsko
Rakúsko vo štvrtok podporí žiadosť o uznanie Palestíny za nečlenský pozorovateľský štát OSN. Agentúre APA to dnes potvrdilo rakúske ministerstvo zahraničných vecí.
Takúto dohodu dosiahli rakúsky prezident Heinz Fischer, kancelár Werner Faymann a minister zahraničných vecí Michael Spindelegger. Ten na dnešnom zasadaní vlády navrhol hlasovať za žiadosť o zmenu štatútu Palestíny.
Spindelegger pôvodne presadzoval, aby sa celá Európska únie v tejto otázke zdržala.
Zmenu postoja zdôvodnil Spindelegger úpravou textu príslušnej rezolúcie Valného zhromaždenia OSN.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás navyše ubezpečil, že po schválení rezolúcie nebude mať žiadne ďalšie podmienky pre pokračovanie mierových rokovaní s Izraelom, ako napríklad zastavenie budovania židovských osád.
Spindelegger konštatoval, že preferoval spoločný postoj krajín EÚ, ale ten sa "na poslednú chvíľu" nepodarilo dosiahnuť.
Podľa najnovších informácií rakúskeho rezortu diplomacie bude vo štvrtok vo VZ OSN zhruba polovica krajín EÚ hlasovať za palestínsku žiadosť, jedna alebo dve krajiny ju zamietnu žiadosti a ostatné sa zdržia.
V OSN vystúpi aj Abbás
Pred hlasovaním by mal predstúpiť pred 193-členné zhromaždenie palestínsky prezident Mahmúd Abbás.
Palestínčania majú v OSN v súčasnosti štatút pozorovateľa, v prípade schválenia rezolúcie by získali štatút podobný Vatikánu a nepriame uznanie svojej štátnosti.
Valné zhromaždenie OSN, v ktorom na rozdiel od Bezpečnostnej rady nemá nikto právo veta, by malo návrh takmer s istotou schváliť. Väčšina členov OSN totiž tradične podporuje Palestínčanov.
Väčšina členov OSN totiž tradične podporuje Palestínčanov. Štát Palestínu dosiaľ uznalo 132 krajín, teda vyše dve tretiny členských krajín svetovej organizácie, konštatuje AP.
Izrael a Spojené štáty sa postavili aj proti aktuálnemu palestínskemu návrhu s tým, že Palestínčania by najskôr mali dosiahnuť dohodu so židovským štátom a nepodnikať jednostranné kroky.