Agentúrnu správu sme o 18:24 nahradili autorským článkom denníka SME.
RAMALLÁH, BRATISLAVA. Celá operácia trvala iba niekoľko hodín. Plánovala sa však už od leta, keď arabská televízia al-Džazíra zverejnila, že legendárny palestínsky líder Jásir Araft možno nezomrel v roku 2004 prirodzenou cestou, ale mali ho otráviť polóniom.
Stopy po ňom sa podľa katarskej televízie našli na jeho veciach, ktoré dali preskúmať vo Švajčiarsku.
Za stenami
V Arafatovom mauzóleu v Ramalláhu na palestínskom západnom brehu včera otvorili jeho hrobku, odobrali vzorky z tela a vzápätí ho znovu pochovali. Prítomní boli francúzski, švajčiarski aj ruskí forenzní experti.
Fakty
Jásir Arafat
1929: Narodil sa v Káhire
1959: založil hnutie Fatah.
1969: Šéf Organizácie pre oslobodenie Palestíny.
1994: Získal Nobelovu cenu za mier s Rabinom i Peresom.
1996: Prvý riadne zvolený palestínsky líder.
Tých si Palestínčania podľa BBC zavolali na pomoc, pretože nedôverujú švajčiarskym ani francúzskym úradom.
Všetko sa odohrávalo bez kamier. Vchod do mauzólea zakrýval modrý plot, ktorý už dlhšie zvrchu zakrývala palestínska zástava.
Palestínsky vodca zomrel v parížskej nemocnici ako 75ročný. Jeho smrť nebola doteraz vysvetlená, nevykonala sa ani pitva.
Koniec konšpiráciám?
Konšpiračné teórie, ktoré sa objavili hneď po Arafatovej smrti pred ôsmimi rokmi, by mohla potvrdiť či vyvrátiť švajčiarska univerzitná nemocnica v Lausanne.
„Potrvá to niekoľko mesiacov a nemyslím si, že to bude skôr ako v marci či apríli,“ citovala Reuters hovorcu nemocnice.
Vysoko rádioaktívnu látku použili ako vražednú zbraň už v roku 2006. Po vypití čaju sa ňou vraj otrávil bývalý ruský agent a kritik Kremľa Alexander Litvinenko v Londýne. Hlavný podozrivý je dnes poslancom v ruskej dume.
Litvinenkovo dramatické náhle ochorenie a rýchla smrť v londýnskej nemocnici však podľa Reuters nepripomína Arafatovu smrť. Polčas rozpadu polónia je zhruba pol roka, otázne teda je, či sa dá vystopovať po toľkých rokoch.
V posledných dvoch rokoch života Arafat neopúšťal sídlo v Ramalláhu. V Izraeli prebiehala druhá intifáda, pri ktorej zomrelo tritisíc Palestínčanov a tisíc Izraelčanov. Mnohí z nich po samovražedných útokoch palestínskych teroristov.
Arafatov izraelský náprotivok Ariel Šaron leží v kóme takmer sedem rokov.