Číňania nedostanú slobodu, ak ju nebudú žiadať, hovorí filmárka ALISON KLAYMANOVÁ. Preto je umelec Aj Wej-wej pre krajinu taký dôležitý.
Natočili ste dokument o Aj Wej-wejovi. Prečo práve o ňom?
„Dá sa povedať, že projekt si vybral mňa. V Číne som bola už dva roky, keď som ho stretla, bolo to v roku 2008. Točila som o ňom video pre výstavu v Pekingu, natočila som asi dvadsať hodín pre dvadsaťminútové video. Hovorili sme o viacerých zaujímavých témach a povedala som si, že by som chcela vedieť viac o jeho názoroch.“
Robila vám pri tom čínska vláda problémy?
„Mali sme problém, keď som s ním v meste Čcheng-tu išla na policajnú stanicu a natáčala som to, snažili sa mi v tom zabrániť. To bolo pri natáčaní asi najťažšie. Inak to bolo skôr o tom, ako zosekať toľko materiálu a spraviť z toho príbeh.“
Disidentov v Číne je viac, prečo je Aj Wej-wej taký známy?
„Dôvodov je viac. Strávil nejaký čas v New Yorku a hovorí veľmi plynulo po anglicky, pre zahraničné médiá je jednoduchšie s ním komunikovať. Na rozdiel od niektorých iných disidentov neberie sám seba príliš vážne. Je aktivistom, publicistom, spisovateľom, umelcom aj filmárom. Kombinácia tohto všetkého z neho robí zaujímavú osobnosť. Popularitu mu získalo aj to, že pri svojich akciách využíva internet.“