Praha 13. septembra (TASR) - Stabilita českej vládnej koalície je ohrozená po dnešnom hlasovaní poslancov o povodňovom balíku. Zvýšenie daní neprešlo kvôli chýbajúcemu hlasu bývalej šéfky Únie slobody-DEU Hany Marvanovej a objavili sa už dokonca úvahy o rekonštrukcii vlády.
Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR dnes neschválila vládou navrhované zvýšenie daní, ktoré malo pomôcť pri odstraňovaní škôd po ničivých povodniach. Vládnej koalícii, ktorá má v snemovni tesnú väčšinu 101 hlasov, chýbal aj hlas Jana Kavana (ČSSD) predsedajúceho Valnému zhromaždeniu OSN. Unionistka Marvanová hlasovala spolu s opozíciou proti zvýšeniu daní.
Šéf KDU-ČSL a minister zahraničných vecí Cyril Svoboda, ktorý kvôli dnešnému hlasovaniu odložil cestu do USA, po hlasovaní uviedol, že zvažuje rekonštrukciu vlády. "Nie je možné, aby kabinet stál na hlase jedného poslanca," dodal. Túto možnosť pripustil aj minister práce a sociálnych vecí Zdeněk Škromach a naznačil, že sociálni demokrati budú uvažovať o vytvorení menšinovej vlády. Premiér Vladimír Špidla sa zatiaľ k situácii nevyjadril a očakávajú sa rokovania politických špičiek vládnych strán.
Za prijatie vládnych daňových zmien dnes hlasovalo 99 poslancov z celkového počtu 198 prítomných. Vládni poslanci sa pravdepodobne pokúsia o revokáciu hlasovania.
Opozícia - ODS aj KSČM - ostro kritizovala vládne návrhy. Podľa poslanca ODS Vlastimila Tlustého (ODS) sa kabinet pod rúškom milionárskej dane snaží dostať peniaze od slabších vrstiev. ODS by chcela povodňové škody odhadované asi na 100 miliárd korún kryť zo zvláštneho fondu, do ktorého by mali ísť peniaze z privatizácie.
Kabinet premiéra Vladimíra Špidlu chce od januára 2003 zvýšiť najnižšiu daň z pridanej hodnoty z päť na sedem percent. Sadzba sa týka základných potravín, liekov a niektorých služieb. Spotrebná daň z cigariet a alkoholu má vzrásť už tento rok v decembri, daň z benzínu a nafty sa mala zvýšiť až v roku 2004. Dvadsaťdvapercentná DPH by naopak mala o jedno percento klesnúť. Ľuďom s vyššími príjmami ako 1,1 milióna korún sa zvýši DPH z 32 na 35 percent. Nebudú sa zvyšovať nemocenské dávky a zrušené majú byť štátne príspevky súkromným organizáciám so sociálnou starostlivosťou.
Určitú daňovú úľavu by v budúcnosti naopak malo priniesť spoločné zdanenie manželov, vyššie odpočítateľné položky na deti a trojpercentné zníženie daní z príjmov podnikov. Štátnym zamestnancom sa majú zvýšiť príjmy len o sedem namiesto pôvodne plánovaných 13 percent. Na rovnakej úrovni by mala zostať aj horná hranica pre výpočet nemocenskej, čo by mali pocítiť len ľudia s mesačným zárobkom nad 14.400 korún.