Čínska vláda žiada od hudobníkov zoznam piesní, ktoré na koncerte zahrajú.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PEKING, BRATISLAVA. Najprepracovanejší systém kontroly internetu na svete, cenzúra médií a zatýkanie nepohodlných. Aj napriek týmto opatreniam čínska vláda celkom nezabráni, aby sa šírili informácie o disidentoch.
V nedeľu ľudí prekvapil britský spevák Elton John. „Tento koncert venujem osobnosti a talentu Aj Wej-weja,“ povedal na začiatku šou v Pekingu. V dave sa ozvalo len šumenie.
O jednom z najvplyvnejších súčasných umelcov sa v Číne nehovorí, väčšinou ho ani nepoznajú. Patrí totiž medzi kritikov režimu, minulý rok strávil takmer tri mesiace vo väzení.
„Milujem ho, aj keď sme spolu strávili len menej ako desať minút. Je úprimný a veľkorysý,“ odkázal na Twitteri Aj, ktorý sa s Eltonom Johnom stretol pred pekinským koncertom (na snímke z Twitteru).
Čínska vláda žiada pred koncertom od zahraničných umelcov zoznam piesní. Nie vždy to pomáha. V roku 2008 napríklad islandská hudobníčka Björk skandovala heslá na podporu nezávislosti Tibetu.
Disidenti sa pri takýchto akciách dostanú viac do povedomia, no vláda môže zakázať ďalšie koncerty západných hviezd. Číňania by tak za nimi museli chodiť do Hongkongu.