Bagdad 13. septembra (TASR) - Iracký vicepremiér Tárik Azíz dnes označil za "lživý" prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha pred Valným zhromaždením OSN, v ktorom šéf Bieleho domu obhajoval postoj USA voči Iraku.
"Budem čítať Bushov prejav paragraf po paragrafe a budem vyvracať lži a prekrúcanie skutočnosti, ktoré obsahuje," vyhlásil Azíz. Dodal, že ešte nie je pripravený vystúpiť na tlačovej konferencii venovanej tejto otázke, ale na Bushovo vystúpenie bude reagovať inokedy, "za prítomnosti zahraničných aj arabských médií".
Najvyšší predstaviteľ USA vo štvrtok v prejave na zasadaní VZ OSN uviedol, že iracký prezident Saddám Husajn predstavuje vážnu hrozbu pre mier na celom svete a preto vyzval svetových lídrov, ktorí doteraz odmietali konfrontáciu s touto hrozbou, aby postupovali cieľavedome a rozhodne a primäli Bagdad k zodpovednosti.
"Moja krajina bude spolupracovať s Bezpečnostnou radou OSN na novej rezolúcii s cieľom vyriešiť náš spoločný problém," vyhlásil Bush. Ak sa však Irak podľa jeho slov bude aj naďalej brániť vstupu zbrojných inšpektorov, o cieľoch Spojených štátov nemožno pochybovať. "Plnenie rezolúcií Bezpečnostnej rady bude vynútené."
Na vystúpenie šéfa Bieleho domu pozitívne reagovali niektorí západní predstavitelia.
Bushovu výzvu privítal britský minister zahraničných vecí Jack Straw so slovami, že Veľká Británia bude "úzko spolupracovať so Spojenými štátmi a ich partnermi na medzinárodnej scéne s cieľom pripraviť rezolúcie, o ktorých hovoril prezident Bush".
Podľa belgického ministra zahraničných vecí Louisa Michela Bush prejavom pred Valným zhromaždením odpovedal svojim európskym kritikom, vrátane neočakávane kritického Nemecka, a podarilo sa mu ich zahanbiť.
"Dal Iraku ďalšiu šancu. A tak teraz musíme apelovať na Irak, pritlačiť na Irak, aby okamžite splnil svoje záväzky. Ak ich nesplní, bude, samozrejme, pre niektoré európske krajiny veľmi trápne nepodporiť Spojené štáty," povedal Michel.
Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer označil Bushov prejav za "veľmi tvrdý a veľmi jasný" a konštatoval, že si vyžaduje "veľmi opatrné zhodnotenie" zo strany nemeckej vlády, ktorá zatiaľ vystupuje proti akejkoľvek vojenskej intervencii v Iraku.
Fischer uviedol, že jeho krajina má ešte mnoho nezodpovedaných otázok a bude sa usilovať o dosiahnutie riešenia krízy pokojnou cestou. Zároveň však vyzval Irak na okamžité povolenie vstupu zbrojných inšpektorov OSN, "ak sa má predísť veľkej tragédii".
Francúzsky prezident Jacques Chirac navrhuje, aby BR OSN dala Bagdadu trojtýždňové ultimátum, po ktorom by v prípade nesplnenia záväzkov nasledovali patričné následky.
"Ak nie je možný návrat inšpektorov, mali by sme hľadať iné možnosti a každý by mal prevziať svoju zodpovednosť," vyhlásil v tejto súvislosti francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin.
Šéf austrálskej diplomacie Alexander Downer sa domnieva, že pozornosť sveta by sa nemala upriamovať na USA. "Pozornosť by sa mala upriamiť na Irak. Iračania sú povinní splniť svoje medzinárodné záväzky," uviedol Downer.
Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres je jedným z mála svetových politikov, ktorí schvaľujú Bushov postoj bez akýchkoľvek výhrad. "Nechal Bezpečnostnej rade otvorené dvere, aby sa podujala na ďalší pokus, hoci musím priznať, že šanca je len nepatrná," vyhlásil Peres.
1 2 20 sla ed