Ak návrh kontroverzného zákona prejde, Rusko bude okrem mimovládnych organizácií špeciálne dohliadať aj na zahraničné médiá. Poradca prezidenta hovorí o spúšťaní železnej opony.
MOSKVA. Zákonodarcovia ruskej vládnej strany Jednotné Rusko v piatok predložili parlamentu návrh zákona, na základe ktorého sa bude pojem "zahraničný agent" vzťahovať aj na mediálne spoločnosti financované zo zahraničia.
Urobili tak napriek tvrdej kritike, ktorú vyvolalo zavedenie takejto kategórie pre mimovládne organizácie.
Podľa návrhu poslancov Štátnej dumy Jevgenija Fedorova a Antona Romanova by mali byť vystavené sprísnenému štátnemu dohľadu médiá získavajúce viac ako 50 percent svojich príjmov zo zahraničia.
Podpora zo strany ostatných poslancov je však na rozdiel od zákona o mimovládkach neistá, pričom jeden z parlamentných lídrov Jednotného Ruska Nikolaj Bulajev potvrdil, že navrhovatelia svoj zámer nekonzultovali so spolustraníkmi.
Na iniciatívu napriek tomu reagoval aj poradca prezidenta pre ľudské práva Michail Fedotov, ktorý hovorí o spúšťaní "železnej opony" na mediálnu scénu.
Podľa jeho slov, ktoré citovala tlačová agentúra Interfax, by si mali autori "uvedomiť, akú škodu spôsobujú povesti krajiny v zahraničí".
Na základe nedávno prijatého zákona majú mimovládne organizácie vyvíjajúce politickú činnosť v Rusku a financované zo zahraničia povinnosť zaregistrovať sa ako "zahraniční agenti" a každého pol roka poskytovať podrobné informácie o svojej činnosti. Na svoj osobitný štatút by pritom mali upozorňovať pri akomkoľvek verejnom vyhlásení.
Za vyhýbanie sa týmto povinnostiam hrozí pokuta alebo väzenie, organizácie sa však búria a legislatívu chcú napadnúť na Európskom súde pre ľudské práva. Hoci označenie "zahraničný agent" nemusí priamo poukazovať na protištátnu činnosť, jeho konotácie sú jednoznačne negatívne.