Ako keby toho nebolo málo. Okrem krízy, historickej vysokej nezamestnanosti a nutných škrtov hrozí španielskemu premiérovi ďalší nemalý problém. Rozpad krajiny.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BARCELONA, BRATISLAVA. Je to, ako keď prelomíte sušienku. Omrvinky sú všade a tie dva kúsky už nevyzerajú tak dobre ako originál.
Britský denník Guardian tak opísal rozdelenie Česko-Slovenska, ktoré bolo podľa neho v povojnovej ére najzamatovejším rozvodom a dobrým príkladom pre Kataláncov, ak by sa chceli vydať podobným smerom a osamostatniť sa od Španielska.
Adéu, Madrid
Ak si zoberieme najnovšie prieskumy, tak najbohatší španielsky región v tom má jasno. Okolo 57 percent opýtaných by dalo Madridu najradšej „adéu“, hoci väčšina z nich by si popri katalánskom pase najradšej nechala aj ten španielsky.
Revolučná nálada sa nedá prehliadnuť na barcelonskom bulvári La Rambla ani štadióne Nou Camp. Všade vlajú zástavy s červenou hviezdou a pruhmi na žltom pozadí.
V tejto atmosfére prebehnú nedeľné regionálne voľby, kde sa očakáva úspech nacionalistov, ktorí sľubujú postupné naplánovanie referenda o nezávislosti.
Taká predstava, samozrejme, neteší španielskeho premiéra Mariana Rajoya, ktorý bojuje s potápajúcou sa španielskou ekonomikou a rekordnou nezamestnanosťou a len ťažko sa mu darí presadzovať škrty mimo Madridu.
Krízu pociťujú najmä mladí Španieli, ktorí majú zrejme najmenší sentiment pre Španielske kráľovstvo.
„Pre mňa má rozpad Španielska emotívnu cenu,“ cituje Economist katalánskeho politika Antonía Castella, „pre môjho syna nie. Myslí si, že prečo by sme mali byť zviazaní s ľuďmi, ktorí nás nevedia vystáť“.
Rozpad krajiny? Spomaľte
Katalánsky líder Artur Mas sľubuje referendum podobne ako ho v roku 2014 bude mať Škótsko. O Katalánsku rozpráva ako o novom štáte v rámci Európy.
Také jednoduché to nebude. Novým členom euroklubu sa len tak automaticky nestane a ešte komplikovanejšie je to s legálnosťou referenda.
Na ňom by sa musela Barcelona dohodnúť so španielskou vládou, podobne ako to urobili Škóti s Londýnom. Madrid taký pokus Baskom v roku 2008 zatrhol.
Priechodná je skôr ešte širšia regionálna autonómia, ktorú si už raz vyjednali. Hoci teraz to bude ťažšie. Kataláncom sa to zdá málo a zvyšným Španielom priveľa.
Za jej cenu môže Rajoy udržať španielsku sušienku v celku. Podľa Economistu to bude preňho ten najťažší test.