BEJRÚT. Sýrske vojenské jednotky pri pokuse preniknúť dovnútra povstaleckého územia ostreľovali dnes južné štvrte hlavného mesta Damask.
Správu priniesla agentúra AP s odvolaním sa na informácie aktivistov.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Londýne oznámilo, že k ostreľovaniu štvrtí Tadámun a Hadžar Aswad prišlo v čase, keď vládne jednotky uskutočňovali aj útok v Báb Surajdži, mestskej časti v centre Damasku.
Násilie vypuklo po tom, ako v piatok pricestoval do Damasku predseda iránskeho parlamentu Alí Larídžání.
V sýrskej metropole sa stretol s prezidentom Bašárom Asadom. Irán je Asadovým najsilnejším spojencom v regióne.
Laridžání obvinil nemenované regionálne mocnosti zo spôsobovania "problémov" v Sýrii.
"Sýria zohrala dôležitú úlohu v podporovaní odporu (voči Izraelu a Spojeným štátom), ale niekto v regióne chce vykonávať činnosť s negatívnymi dôsledkami, spôsobovať problémy Sýrii," povedal.
Kurdskí bojovníci sa zjednotili proti povstalcom
Kurdskí bojovníci súhlasili so spojením síl v rámci konfliktu s islamistickými povstalcami na severovýchode Sýrie.
Informovali o tom v piatok opoziční aktivisti.
Stovky bojovníkov kurdskej Zjednotenej demokratickej strany (PYD), ktorá má úzke väzby na tureckú povstaleckú Kurdskú stranu pracujúcich (PKK), bojujú proti stúpencom džihádistického Frontu an-Nusra a jeho spojencom v meste Ras al-Ajn na hranici s Tureckom.
V Iraku sa teraz Kurdi dohodli na vytvorení "jednotnej vojenskej sily, ktorá spojí bojovníkov PYD a ďalších kurdských disidentov" v Sýrii, uviedol zdroj.
Sýrski arabskí povstalci obviňujú PYD, že sa spolčila s režimom prezidenta Bašára Asada. Hoci sýrski Kurdi nesúhlasia s Asadovým režimom, počas povstania proti jeho vláde sa pokúšali ostať zväčša neutrálni.
V júli sa vládna armáda stiahla z väčšinovo kurdských oblastí, pričom nechala milície etnickej skupiny, aby sami bránili bezpečnosť menšiny.
Časom ich však dotlačili do bojov útoky povstalcov v kľúčových severných provinciách.
Hlavné islamistické povstalecké skupiny, medzi nimi Front an-Nusra, bojujú rovnako proti vládnemu režimu ako ostatná ozbrojená opozícia.
Nedávno sa však odmietli pripojiť k novo sformovanému bloku sýrskej národnej koalície, ktorá spája hlavné opozičné frakcie a vyhlásili, že chcú v Sýrii vznik islamského štátu.
V severnej a severovýchodnej Sýrii žijú približne dva milióny Kurdov.
Rusko sa nemusí obávať rakiet, tvrdia Turci
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu v piatok vyhlásil, že Rusko sa nemá prečo obávať rakiet Patriot, o ktorých rozmiestnenie pozdĺž turecko-sýrskej hranice Ankara požiadala Severoatlantickú alianciu.
Ako pripomenul, zbrane tohto typu sú "rýdzo obranným prostriedkom, čo Rusko a iné krajiny vedia".
Minister tak zrejme reagoval na štvrtkové vyjadrenia hovorcu ruského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého je "militarizácia sýrsko-tureckej hranice znepokojujúcim znamením".
Ako následne v piatok vyhlásil samotný minister Lavrov, "hromadenie zbraní vytvára riziko, že akákoľvek provokácia môže vyvolať vážny ozbrojený konflikt".
Davutoglu však odkazuje, že "nie je absolútne žiadny dôvod na znepokojenie pre akúkoľvek krajinu, obzvlášť Rusko".
Podľa Lavrova by mala byť otázka rozmiestnenia rakiet v Turecku predmetom piatkového telefonátu s generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom.
Sýrska vláda považuje tureckú žiadosť o rakety za "nový akt provokácie".
Utečencov podľa OSN neustále pribúda
Počet sýrskych utečencov registrovaných v susedných krajinách sa od začiatku septembra takmer zdvojnásobil.
V piatok o tom informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
"Naprieč regiónom, počet sýrskych utečencov v okolitých krajinách dosiahol 442 256, čo je nárast o 213 000 od začiatku septembra," povedal hovorca úradu Adrian Edwards novinárom v Ženeve.
Upozornil však, že toto číslo nezahŕňa ďalšie státisíce Sýrčanov, ktorí sa nezaregistrovali ako utečenci.
Podľa UNHCR je v súčasnosti 127 420 sýrskych utečencov registrovaných v Libanone, 125 670 v Jordánsku, 123 747 v Turecku, 55 685 v Iraku a 9 734 v krajinách severnej Afriky.
Len do Jordánska dorazilo za posledný týždeň takmer 4 500 zúfalých a vyčerpaných Sýrčanov, väčšinou žien a detí.
"Naše tamojšie tímy hovoria, že títo ľudia sú najvystrašenejší, akých doteraz videli," uviedol UNHCR.
Úrad, ktorý chce dodať humanitárnu pomoc 500-tisíc ľuďom v Sýrii do konca roka, v piatok oznámil, že zatiaľ sa mu to podarilo v prípade asi 300-tisíc .
OSN odhaduje, že pomoc v Sýrii potrebuje celkovo asi 2,5 milióna obyvateľov. Doteraz si konflikt už vyžiadal vyše 40-tisíc obetí.