Zhruba polovica Izraelčanov bola za pokračovanie bojovej operácie, kým 31 percent súhlasí s rozhodnutím vlády pristúpiť na dohodu o prímerí.
JERUZALEM. Izraelská armáda začala s postupnou demobilizáciou svojich vojakov, ktorých povolala do služby v súvislosti s operáciou Oblačný stĺp - reakciou na ostreľovanie juhu krajiny palestínskymi raketami.
Ako v piatok napísal izraelský server Ynetnews.com, niektorí z vojakov sú sklamaní, že "nedostali šancu dokončiť svoju misiu". Iní tvrdia, že je "len otázkou času, kedy ich velenie armády povolá opäť".
S prímerím podľa najnovšieho prieskumu nesúhlasí takmer polovica Izraelčanov, podporuje ho 31 percent opýtaných a nerozhodných je 20 percent respondentov.
Násilie sa zopakuje, tvrdí vojak
Dohoda medzi Izraelom a palestínskymi frakciami z pásma Gazy platí od stredy 20.00 h SEČ a ukončila osem dní raketových útokov.
Dohodu sprostredkoval Egypt a aktívne sa o ňu zasadilo viacero vplyvných svetových lídrov, vrátane generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna či americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej.
Výsledok horúčkovitých diplomatických snáh však pobúril mnohých obyvateľov južného Izraela, ktorí verili, že armáda podnikne pozemnú operáciu na území pásma Gazy.
Záložník Gal Margolis v rozhovore pre Ynetnews.com uviedol, že ako mnohí obyvatelia Beeršeby, aj on pociťuje sklamanie.
"Násilie sa bude opakovať a my budeme znova a znova ustupovať. Vláda nám mala nechať, aby sme dokončili misiu," vyhlásil.
Teroristické ciele zlikvidovali raketami
Jeho spolubojovník Ovad Nissan priznal, že vojaci sú šťastní, že sa vracajú domov, ale podotkol, že mnohí sú sklamaní.
"Mohli sme urobiť viac. Myslím, že pozemné vojská mohli vyčistiť územie. Pokoj nebude mať dlhé trvanie," domnieva sa.
Oded Weiner, ktorý slúžil nielen v operácii Oblačný stĺp, ale aj v predchádzajúcej operácii s názvom Liate olovo, sa vracia k manželke a trom deťom.
Podľa jeho názoru armáda urobila "svoju robotu. Invázia do Gazy nie je ideálnym riešením, ale keby sme tam už boli, mohli by sme vyvinúť silnejší tlak na teroristické organizácie".
Veliteľ operácie Oblačný stĺp generálplukovník Benny Ganc vo štvrtok informoval, že armáda cielenými raketovými útokmi zlikvidovala všetky "možné teroristické ciele v Gaze".
Dodal, že šlo o infraštruktúru teroristických organizácií, tunely používané na dodávky zbraní, skrýše zbraní a munície, odpaľovacie i strategické zariadenia.
Netanjahuovi konflikt nepomohol
Izraelské sily zastreli v piatok pri hranici s Pásmom Gazy prvého Palestínčana, odkedy vstúpilo do platnosti prímerie. Informovali o tom palestínski zdravotníci.
Hovorca izraelskej armády incident potvrdiť nevedel, uviedol len, že na palestínskej strane hranice došlo v piatok ráno k "výtržnostiam", v čoho dôsledku vystrelili vojaci výstražné rany.
Palestínske záchranné služby muža identifikovali ako 21-ročného Abdalhádího Anvara a uviedli, že bol zastrelený v južnej obci Chuzzá.
Sedem ďalších Palestínčanov podľa ich údajov utrpelo strelné zranenia. "Okupačné sily spustili paľbu do skupiny farmárov," povedal hovorca zdravotníkov Adham Abú Salmíja.
Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád al-Malkí vyhlásil, že izraelská streľba porušila dohodu o prímerí.
Al-Malkí v Ríme, na stretnutí s talianskym ministrom zahraničných vecí Giuliom Terzim, označil incident za "jasné porušenie dohody, ktoré sa nesmie opakovať".
Počas celej operácie Oblačný stĺp prišli o život dvaja izraelskí vojaci. Palestínčania evidujú 161 obetí, z toho 71 civilistov.
Názory demobilizovaných vojakov korešpondujú s výsledkami najnovšieho prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého takmer polovica Izraelčanov (49 percent) bola za pokračovanie bojovej operácie, kým 31 percent súhlasí s rozhodnutím vlády pristúpiť na dohodu o prímerí. Dvadsať percent opýtaných bolo nerozhodnutých.
Rovnaký prieskum preukázal, že strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua stratila podporu časti obyvateľstva.
Stále si však udržiava vedúcu pozíciu a po voľbách vypísaných na 22. januára 2013 by práve ona mala byť zostavovateľom novej vlády.
Deti sa vracajú do škôl
TEL AVIV. Kým deti v palestínskom pásme Gazy majú v piatok v škole voľno, školáci z južného Izraela znova zasadli do školských lavíc.
Pre niekoľko stoviek malých Izraelčanov, ako aj ich rodičov bol však návrat o niečo ťažší, keďže školy v Aškelone a Beeršebe zasiahli a poškodili palestínske rakety.
"Je smutné vidieť triedu zavretú, ale horšie je vidieť, že do jednej z nich vletela raketa," uviedol vedúci školského úradu v Aškelone Moše Janaj.
"Myslím, že pre školákov bude ťažké vidieť toto miesto v takom stave," dodal v rozhovore pre server Ynetnews.com v poškodenej triede.
Dodal, že "raketa našťastie nevybuchla, takže škody sú menšie ako by mohli byť." Poškodená je však strecha a trieda sa nebude môcť používať, kým ju neopravia.
Terčom palestínskeho útoku bola aj druhá škola v Aškelone, kde výbuch poškodil parkovisko pri vchode do areálu a školský dvor.
Materiálne škody Janaj odhaduje na v prepočte 20-tisíc eur, podotkol však, že "škody sú napáchané najmä na psychike".
"Mama sa bála, ja nie," vyhlásil pre server deväťročný Lotem. Jeho matka priznáva, že aj keď je teraz pokoj, stále čaká, či sa niečo nestane. "Máme to v podvedomí. Vystraší nás aj najmenší hluk," dodala.
Adi Leviová, ktorá do školy doviezla syna Juvala, povedala, že stále čaká zavíjanie sirén. "Nemyslím, že prímerie vydrží," povedala. Jej syn vyhlásil, že sa niet čoho báť, lebo "bombový kryt a Železná kupola nás ochránia".
Bosna podporila Palestínčanov
SARAJEVO. Vyše 2000 ľudí pochodovalo dnes ulicami Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny, aby vyjadrilo podporu Palestínčanom v pásme Gazy.
Informácie priniesla tlačová agentúra Associated Press (AP).
V stredu 21. novembra sa prímerím skončil osemdňový boj medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, ktoré vládne v Gaze. Počas konfliktu židovský štát uskutočnil ofenzívu v palestínskej enkláve a Hamas zasa ostreľoval Izrael raketami. Celkovo si boj vyžiadal životy najmenej 164 Palestínčanov a šiestich Izraelčanov.
Obyvatelia pásma Gazy oslavovali prímerie ako svoje víťazstvo.
Dav väčšinou mladých ľudí kráčal centrom Sarajeva, skandoval heslo "Slobodná, slobodná Palestína" a niesol pútače s nápisom "Slobodná Gaza".
Niekoľko protestujúcich vysvetlilo, že boli deti, keď Sarajevo počas vojny v Bosne v rokoch 1992-1995 obliehali a bombardovali, a cítia povinnosť reagovať, keď sa niečo podobné stane iným ľuďom.
K davu sa pridali aj Palestínčania žijúci v Sarajeve.