Brusel 13. septembra (TASR) - Prípadné druhé odmietnutie Zmluvy z Nice írskymi voličmi v jesennom referende pravdepodobne zmarí plány EÚ ukončiť prístupové rokovania s prvou vlnou kandidátskych krajín do konca tohto roku. V novom čísle bruselského časopisu European Voice to dnes tvrdí generálny riaditeľ Európskej komisie pre rozšírenie Eneko Landaburu.
Možnosť druhého "nie" je pre Landaburua momentálne hlavným zdrojom obáv o osud rozšírenia. "Mohlo by to mať za následok oddialenie celého procesu. Pravdepodobne to neumožní ukončenie (rokovaní) v Kodani (na decembrovom summite EÚ)," varoval druhý muž rozšírenia v EÚ.
Záporný výsledok írskeho referenda, ktoré sa zrejme uskutoční v druhej polovici októbra, by pre úniu znamenal šok a "keď ste v šoku, nikto nevie, ako budú členské štáty reagovať", povedal Landaburu pre European Voice.
Najpravdepodobnejším účinkom prípadného neúspešného referenda by bola skutočnosť, že by sa musela znovuotvoriť otázka budúceho fungovania inštitúcií EÚ, najmä Rady ministrov.
Niekoľkodňové vyjednávania na summite v Nice pred dvoma rokmi skončili ťažko vybojovanou dohodu o prerozdelení hlasov v Rade. Zmena tejto dohody by si podľa Landaburua "vyžiadala istý čas". "Bolo by veľmi ťažké mať návrh, ktorý by sa približoval k Nice...Nie je to jednoduché, keďže ide o moc a vplyv členských štátov," priznal generálny riaditeľ.
Írske "nie" by tiež podľa neho vyprovokovalo mnoho ľudí k tvrdeniu, že rozšírenie postupuje príliš rýchlo, a že široká verejnosť tento proces vlastne vôbec nepodporuje.
Zmluva z Nice schválená šéfmi štátov a vlád pätnástky v decembri 2000 zakotvuje reformy európskych inštitúcií a prispôsobuje ich fungovanie prijatiu nových členov. Írski voliči ju prvýkrát odmietli v referende vlani v júni. Aby začala platiť, musí ju ratifikovať všetkých 15 členských krajín EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab