GOMA, BRATISLAVA. Nepodporil som kúpou svojho mobilu ozbrojené skupiny, ktoré terorizujú ľudí a využívajú detských vojakov?
Túto otázku si položil dánsky dokumentarista Frank Piasechi Poulsen a o hľadaní odpovede nakrútil film Krv v mobile.
Pri výrobe každého mobilu sa totiž využíva tantal, ktorý sa získaval z rudy koltán. A sedemdesiat percent zásob koltánu sa nachádza na východe Konžskej demokratickej republiky, krajiny v strede Afriky veľkej ako celá západná Európa so 70 miliónmi obyvateľov.
Bane tu kontrolujú ozbrojené skupiny, ktoré vďaka tomu vedú prakticky nekonečnú vojnu.
Najhoršia vojna
Tá sa v utorok vystupňovala. Povstalecká skupina M23 obsadila miliónovú Gomu, kľúčové mesto na východe krajiny.
Ak sa vláda v Kinshase rozhodne získať mesto späť silou, hrozí, že sa zopakuje druhá konžská vojna z rokov 1998 až 2003. Pri najväčšom konflikte od druhej svetovej vojny vtedy zomrelo päť miliónov ľudí.
Nejde totiž len o niekoľko tisíc bojovníkov. Väčšina povstalcov sú menšinoví Tutsiovia a aj podľa správy OSN ich podporuje Rwanda.
Tá v posledných desaťročiach viackrát napadla suseda, obviňuje ho, že ukrýva páchateľov rwandskej genocídy proti Tutsiom z roku 1994.
M23 správa obviňuje z hromadných znásilnení, využívania detských vojakov. Lídra skupiny chce za vojnové zločiny súdiť Medzinárodný trestný súd. Rwanda popiera, že vyzbrojuje skupinu.
Pochod proti prezidentovi
Po správe OSN však krajina prišla o rozvojovú pomoc zo Západu. Gomou sa to pritom skončiť nemusí. „Práve sa začala cesta za oslobodením Konžskej demokratickej republiky,“ vyhlásili včera na štadióne v Gome povstalci.
Sľúbili, že budú pochodovať až do Kinshasy, čo je asi 1600 kilometrov, a zvrhnú prezidenta Josepha Kabilu.
Tvrdí, že za ním stojí celá krajina, no ľudia na východe Konga chcú najmä dlhodobý mier, ktorý nepoznajú už desaťročia.
Ľudské práva tu porušujú všetky strany konfliktu, státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy, v otrockých podmienkach v baniach pracujú aj deti. Situáciu má upokojovať najväčšia mierová misia OSN na svete.
V Kongu má 19-tisíc vojakov, len v Gome 1500. Keď však M23 preberala kontrolu nad mestom, nezasiahli.
Vojaci ušli
„Mali sme spustiť paľbu a ohroziť civilistov?“ obhajoval postup mierových síl hovorca OSN Eduardo del Buey. Podľa mandátu majú ochraňovať civilistov a podporovať armádu proti povstalcom.
V Gome však nemali koho podporiť, vládni vojaci odišli ešte pred príchodom bojovníkov z M23. Tí potom ľahko prebrali moc aj nad hraničným priechodom s Rwandou.