Washington 15. júna (TASR) - Na juhočínsky ostrov Chaj-nan dnes smeruje ruské nákladné lietadlo Antonov 124, ktoré odtiaľ prevezie kusy demontovaného havarovaného amerického vojenského špionážneho lietadla. Americké lietadlo EP-3 muselo 1. apríla tohto roku na čínskom ostrove núdzovo pristáť po leteckej kolízií s čínskou stíhačkou F-8.
Ruský An-124, ktorý je so 120-tonovou kapacitou najväčším nákladným lietadlom na svete, si urobil medzizastávku na americkej vojenskej základni na japonskom ostrove Okinawa a očakáva sa, že v najbližších hodinách sa vydá na ostrov Chaj-nan.
Kolízia medzi americkým lietadlom a čínskou stíhačkou nad Juhočínskym morom, pri ktorej zahynul pilot F-8, vyústila do napätej situácie medzi oboma krajinami, keď Peking prepustil 24 členov posádky amerického lietadla až po 11 dňoch rokovaní.
Zatiaľ čo Washington požadoval vrátenie poškodeného stroja, Čína sa usilovala dosiahnuť ukončenie amerických elektronických monitorovacích letov v blízkosti svojich teritoriálnych vôd. Čína však minulý týždeň oznámila, že dlhotrvajúci spor týkajúci sa havarovaného amerického lietadla je vyriešený po tom, čo sa obe strany dohodli na jeho demontáži a odvoze.
Všeobecne sa očakáva, že demontáž a preprava amerického lietadla potrvá približne mesiac. Americké námorné sily predpokladajú, že nakladacie práce by sa mali skončiť asi 11. júla.
Čína kategoricky odmietla americký návrh na opravu lietadla na čínskom území a jeho následný let do vlasti dúfajúc, že takýmto spôsobom potrestá americkú stranu, ktorá sa najskôr odmietala za incident ospravedlniť.
1 2 mic dem