GOMA. Povstalci z hnutia M23, ktorí prevzali kontrolu nad strategickým mestom Goma na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR), oznámili, že chcú pokračovať v ďalšom "oslobodzovaní" krajiny.
Postupovať plánujú k mestu Bukavu a ďalej ku konžskej metropole Kinshasa vzdialenej takmer tritisíc kilometrov na opačnom konci tejto africkej krajiny.
Povstalci vyjadrili vôľu rokovať s prezidentom KDR Josephom Kabilom o vládnom zlyhaní pri zavádzaní mierovej dohody, ktorá v roku 2009 ukončila predošlý ozbrojený konflikt.
Tisícky ľudí utekajú pred bojmi do Rwandy
"Cesta k oslobodeniu Konga sa práve začala. Presunieme sa k Bukavu a potom do Kinshasy. Pridáte sa k nám?" prihovoril sa davu vyše tisíc prívržencov povstaleckého hnutia na futbalovom štadióne v Gome hovorca povstalcov Vianney Kazaram.
V meste v bezprostrednej blízkosti hraníc s Rwandou žije okolo milióna obyvateľov.
O krízovej bezpečnostnej situácii v konžskej provincii Severné Kivu a napätej situácii vo vzťahoch KDR a Rwandy rokujú v stredu mimoriadne v susednej Ugande prezidenti týchto afrických krajín, pričom ugandský prezident Yoweri Museveni vystupuje ako sprostredkovateľ.
Vláda KDR obviňuje Rwandu z podporovania povstalcov z hnutia M23, ktorí sa okrem Gomy zmocnili i medzinárodného letiska, poznamenala agentúra AP.
Tisícky obyvateľov utiekli z Gomy do Rwandy pred ťažkými bojmi, ktoré v metropole východu KDR zúrili ešte i v stredu ráno, kým na hlavné ulice a námestia neohrozene nevstúpili bojovníci z M23, napísala AP.
OSN prehodnotí mandát mierových jednotiek
Mierové jednotky OSN pôsobiace v KDR pod označením MONUSCO sa nepostavili na podporu vládnych jednotiek, pretože nemajú mandát BR OSN, aby zasahovali do bojov, oznámil podľa AP veliteľ konžských ozbrojených síl Olivier Hamuli.
Zároveň vyjadril obrovské sklamanie z nečinnosti jednotiek OSN.
BR OSN oznámila, že prehodnotí mandát svojej misie v KDR. Rezolúcia, ktorú v utorok prijala BR OSN, žiada generálneho tajomníka OSN, aby odporučil posilnenie misie a jej prípadné presunutie.
Povstalecké Hnutie 23. marca (23M) vedené Sultanim Makengom vzniklo po tom, ako skupina dôstojníkov dezertovala z konžskej armády a rozpútala vzburu, ktorou chcela dosiahnuť vyššie žoldy, lepšie zbrane a amnestiu od vojnových zločinov.