Denne vo svojom rádiu na Sicílii bojuje proti mafii. Tá sa podľa neho zmenila. Namiesto zabíjania robí finančné podvody a útočí na povesť kritikov, ako je on sám. Taliansky novinár GIACOMO DI GIROLAMO.
Ako hlboko je v talianskej spoločnosti zakorenená mafia?
„Veľmi hlboko a myslím, že stále sa to zhoršuje. Mafia sa zmenila, tú novú nazývam sivou mafiou. A tá je ústrednou súčasťou talianskej spoločnosti. Síce sa tvárime, že bojujeme proti mafii, ale v skutočnosti je to len boj proti jej násilnej podobe. Ekonomická a politická je najsilnejšia, aká kedy bola.“
Prepojenie medzi mafiou a politikmi sa týka všetkých politických strán?
„Nie je v tom rozdiel. Podľa niektorých údajov až polovica všetkej korupcie v západnej Európe sa deje v Taliansku. Je preto zvláštne, že parlament nie je schopný prijať silný zákon proti korupcii, lebo žiadna strana ju nechce postaviť celkom mimo zákona. Pohnevala by si tým mafiu.“
Berlusconi používa mafiánske metódy
Prečo si nemôže niektorý z politikov postaviť kariéru na boji proti korupcii?
„Pretože korupcia je pre novú mafiu spôsobom práce. V Taliansku je spôsobom života, nielen pre politikov. Je preto nemožné proti nej účinne bojovať.“
Hovoríte, že všetci politici sú viac-menej skorumpovaní. Je Silvio Berlusconi viac ako iní?
„Taliansko má mnoho politikov ako Berlusconi. On bol však prvým, ktorý používal lož ako pracovnú metódu. Napríklad tvrdil, že Ruby, ktorej vraj platil za sex, je vnučkou egyptského prezidenta Husního Mubaraka. To bola veľká lož, pretože Ruby pochádza zo Sicílie, jej otec je z Maroka. To bolo úplné dno.“
Berlusconi korumpuje alebo je skorumpovaný?
„Oboje. Je skorumpovaný a pretože nemá pevnú pozíciu, aj on korumpuje. Len tak si drží svoju moc.“
Dá sa o ňom hovoriť ako o mafiánovi?
„Istým spôsobom áno. My napríklad vôbec netušíme, odkiaľ pochádza obrovský Berlusconiho majetok. On o tom nikdy nehovorí. V Taliansku sa veľa hovorí o prepojení Berlusconiho a mafie, pretože má niekoľko podozrivých kontaktov. No ja si o Berlusconim myslím, že on sám nie je v priamom kontakte s mafiou, ale používa mafiánske metódy. Pomáha mafii, mafia pomáha jemu. Obom stranám to tak vyhovuje.“
Sú podobne skorumpovaní aj obyčajní ľudia?
„V Taliansku nie je korupcia medzi súkromnými osobami trestným činom. V Taliansku je korupcia podľa zákona len medzi zástupcom štátu a súkromníkom. Korupcia je však všade. V iných krajinách je aj súkromná korupcia trestným činom.“
Sociálna sieť mafie
Čo presne je trestné inde a v Taliansku nie?
„Napríklad ak pracujete v autoservise a niekto zaplatí priamo vám, aby získal nejakú výhodu. V zahraničí je to trestný čin, v Taliansku nie, lebo nie ste verejne činnou osobou. Šéf vás môže akurát tak vyhodiť z práce.“
V čom sa líši nová mafia od starej?
„Mafia bola v minulosti viazaná na konkrétne územie, napríklad sicílska Cosa Nostra. Mala jasné velenie, na vrchu bol boss bossov. Nová mafia je skôr sieťou rovnocenných skupín, poznajú sa všetci navzájom, ale nemajú jedného bossa. Nová mafia už nezabíja ľudí, to sa skončilo pred 20 rokmi.“
Ako teraz ubližuje svojim kritikom?
„Dvomi spôsobmi. Najprv sa snažia novinára izolovať, útočia na jeho povesť. Nehovorí sa o téme, ale o autorovi článku. Napríklad o mne hovorili, že som komunista alebo nacista. Druhým spôsobom je žaloba za ohováranie. Mňa opakovane žalujú, potom trávim skoro každý deň na súde, často mi to zaberie niekoľko hodín. Vedia, že nemôžu vyhrať, ale chcú ma obrať o čas. Len pred pár dňami dokonca parlament schválil zákon, podľa ktorého môžu novinára poslať za ohováranie do väzenia.“
Bojíte sa, že skončíte za mrežami?
„Nie, aspoň by som tam mohol schudnúť a nabrať svaly. Skôr mi prekáža, že ten zákon je protiústavný. Je to silný signál o tom, ako politici chápu slobodu médií. Za ohováranie navyše môžu dať pokutu vo výške 60-tisíc eur. Pritom podať žalobu za ohováranie ich nestojí nič.“
Uspeli už na súde s vami?
„Nikdy som neprehral žiadny súd za ohováranie, lebo píšem len pravdu. Len som stratil veľa času, ktorý som mohol radšej tráviť písaním.“
Mená členov novej mafie sú všeobecne známe. Ako sa k tým ľuďom stavajú obyčajní Taliani?
„Na Sicílii sú tí ľudia známi. Vie sa, o koho ide, čo robia. Ale ľudia nerobia nič preto, aby na tom niečo zmenili, od novej mafie je závislých príliš veľa ľudí. Keď hľadajú prácu, mafia im pomôže, ak idú do politiky, dostanú financie. Cena za to je, že v Taliansku je hrozné podnikateľské prostredie, väčšina verejných peňazí sa rozkradne.“
Sicília nie je taká chudobná
Má mafia vplyv aj na súčasné talianske problémy s dlhom?
„Áno. Napríklad o južnom Taliansku sa hovorí ako o jednej z najchudobnejších častí Európy, ale to je lož. V tomto regióne je veľa peňazí, no až príliš veľa z nich sa rozkradne. Podľa jednej štatistiky zo sto eur, ktoré Európa pošle do Talianska, 80 ukradne mafia. To je skutočný problém.“
Vzniká proti mafii podobný odpor ako proti vládnym škrtom?
„Sicília stvorila mafiu, ale zároveň vytvoril antimafiu, toto hnutie je rovnako staré ako mafia. Sicílčania nie sú všetci mafiánmi, je tu mnoho ľudí, ktorí dennodenne bojujú proti mafii. Mafia sa zmenila, ale antimafia používa stále rovnaké metódy. Bojujú proti starej mafii, ktorá je čoraz menej vplyvná, a neriešia ekonomickú mafiu. Musíme študovať, ako nová mafia funguje, a potom nájsť nové spôsoby, ako proti nej bojovať. Nie je to ľahké, mafiáni vám povedia, že sú podnikatelia, nie zločinci. Konfiškovať ich majetok nestačí, majú viacero firiem. Zavriete jednu, pokračuje druhá. Musíme nájsť iný spôsob.“