Agentúrnu správu sme nahradili autorským materiálom SME.
PRAHA, BRATISLAVA. V minulom režime to bol pre politika vzorový životopis: rodičia robotníci v textilnej továrni, syn po gymnáziu nešiel na vysokú školu, ale ako robotník do sklární. V roku 1974 vstúpil do komunistickej strany a hlásal jej idey ako politický pracovník v Tepliciach.
Práca a korupcia
Kariéra však čakala na Oldřicha Bubeníčka až v novom spoločenskom zriadení, hoci za starú politickú stranu. Stal sa prvým komunistickým hajtmanom od pádu komunizmu. Bude viesť Úsťanský kraj. Bubeníček (FOTO – MF DNES) kraj pozná, od roku 1995 písal pre komunistické Haló noviny, kde Úsťanský kraj označil za dôležitý pre Česko, pretože „dodáva uhlie, elektrickú energiu, chemické produkty, sklo a porcelán“.
Úspech komunistov
KSČM
- od roku 1989 sú českí komunisti v opozícii,
- jediným komunistom vo vysokej politike bol Vojtěch Filip, ktorý bol v rokoch 2002 až 2010 podpredsedom Poslaneckej snemovne,
- v parlamentných voľbách skončili komunisti štvrtí (11,27 percenat), v krajských boli druhí a vyhrali v dvoch krajoch, vo voľbách do Európskeho parlamentu boli tretí najúspešnejší.
Ako hajtman musí bojovať s treťou najvyššou nezamestnanosťou (10,3 percenta) a korupciou. Európskej komisii musí kraj vrátiť niekoľko miliárd pre chyby a korupčné prostredie pri zákazkách spolufinancovaných Bruselom.
Bubeníček teraz sľubuje viac pracovných miest a väčšiu transparentnosť pri verejných zákazkách. „Myslím si, že by sa mali otvoriť zákazky, to znamená možnosť prihlásenia kohokoľvek,“ povedal podľa Českého rozhlasu.
Nedávna analýza portálu aktuálne.cz ukázala, že v krajoch, kde sa doteraz komunisti podieľali na vláde, sa korupcii darilo. Nezmenili nepriehľadnú prax pri zadávaní zákaziek, kde sa firmy buď žrebovali, alebo platili pravidlá, ktoré od začiatku vylučovali niektoré z nich zo súťaže.
Česi sa totality neboja
Úspech Bubeníčka je úspechom komunistickej strany, ktorá najviac prekvapila v októbrových krajských voľbách. Skončila druhá za sociálnymi demokratmi (ČSSD), prvý raz v dvoch krajoch vyhrala. Bubeníček hovorí, že voliči ocenili prácu jeho strany v opozícii.
Podľa prieskumu agentúry STEM pre denník Právo 64 percent Čechov označuje úspech komunistov za protest proti politikom a korupcii, s ktorou komunistov nespájajú.
Bubeníček tvrdí, že sa Česi nemusia obávať návratu totality. Rovnaký prieskum ukázal, že sa neboja. Viac ako polovici (56 percent) neprekáža úspech komunistov v krajských voľbách.
Komunisti nestrašia ani voličov, ani politikov. Sociálna demokracia si vie predstaviť prvú vládu s komunistami, o ich podporu sa uchádza hneď niekoľko kandidátov na prezidenta. Česko-japonský podnikateľ Tomio Okamura označil komunistický režim za „najdemokratickejší systém, aký svet poznal“ a KSČM za demokratickú parlamentnú stranu, ktorá nestála za „miliardovými zlodejinami“.
Komunisti nemajú vlastného kandidáta na hlavu štátu a stále sa nerozhodli, ktorého z jedenástich uchádzačov podporia. Z kandidátov sa iba favorit prezidentskej voľby, expremiér Jan Fischer jasne vyjadril, že by neakceptoval vládu, v ktorej by sedeli komunisti. Označil ich za extrémistickú stranu, ktorá sa nevyrovnala s členstvom Česka v EÚ a NATO.