Komentátori označili rozsudok za historický precedens, ku ktorému pomohol tlak Únie.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
ZÁHREB, BRATISLAVA. Verdikt si vypočul s pokojom na tvári. Zo súdu išiel hneď do väznice Remetinec v Záhrebe.
Vzhľadom na ďalšie obvinenia tam môže stráviť aj dlhší čas ako desať rokov, na ktoré ho odsúdil v utorok súd.
Historický precedens
Ivo Sanader bol ešte v roku 2009 premiérom krajiny, pár rokov predtým ho Chorváti označovali za najpopulárnejšieho politika.
V utorok ho ako najvyššie postaveného Chorváta a iba ako tretieho bývalého premiéra v krajinách bývalej komunistickej Európy odsúdili za korupciu.
Pre málokoho v Chorvátsku to bolo prekvapením. Sanader sa už počas rokov v úrade netajil zbierkou náramkových hodiniek či obrazov vrátane malieb od Pabla Picassa, ktoré nemohol získať legálne.
Aj napriek tomu verdikt nazvala komentátorka denníka Jutarnji List Jelene Lovričová za „historický precedens, po ktorom v krajine už mnohé nebude tak, ako predtým“. Je to dôkaz, že Chorvátsko dozrieva, dodala.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a Sanader sa pravdepodobne odvolá. Súd v utorok rozhodoval o dvoch rôznych prípadoch, keď mal premiér prijať úplatok.
Ten prvý je starý 18 rokov. V čase vojny v roku 1994 bol Sanader námestníkom na ministerstve zahraničia. Dostal úplatok asi 400-tisíc eur od rakúskej banky Hypo za pôžičku pre ministerstvo.
Prokuratúra jeho úplatok označila na základe zákona z roku 2010 za „profitovanie z vojny“.
Tlak Únie pomohol
Druhý úplatok (päť miliónov eur) vzal Sanader v roku 2008. Maďarský ropný koncern MOL ho dal za to, že v chorvátskej spoločnosti INA získa väčšie práva.
Okrem toho čelí expremiér ďalším obvineniam, okrem iného aj za to, že tuneloval štátne fondy pre svoju stranu cez PR firmu.
Sanadera obvinili v roku 2010 a je otázne, či by po expremiérovi išli aj bez tlaku Európskej únie. Tá pred pár rokmi tlačila na krajinu, že musí začať bojovať proti korupcii.
„Európa postavila boj s korupciou na vysokých miestach za jednu z hlavných podmienok prístupového procesu,“ napísala Lovričová.
Vyššie sa už rúbať ani nedalo. Podobný tlak Európskej únie, zdá sa, zabral aj v Rumunsku, kde v lete odsúdili za korupciu bývalého premiéra Adriana Nastaseho.
„Verdikt nad Sanaderom určite Európska únia privíta a bude meradlom pre všetky kandidujúce krajiny do Únie,“ povedal pre Reuters novinár Dražen Rajkovič, autor knihy Ako Sanader ukradol Chorvátsko.
MOL úplatok popiera
Perex
Maďarský energetický koncern MOL v utorok odmietol údajné podplácanie odsúdeného chorvátskeho expremiéra Iva Sanadera, ktorému záhrebský súd v utorok vymeral desaťročný nepodmienečný trest.
Podľa vplyvnej spoločnosti sa "zločin nestal", keďže MOL "neponúkol žiadny druh platby politikom ani žiadnym iným úradníkom povereným rozhodovaním".
Maďari preto považujú utorňajší verdikt za chorvátsku "politickú záležitosť" a nie za verdikt voči koncernu.
Jej šéfa ešte v januári odmietla maďarská prokuratúra vo veci údajných úplatkov pre Sanadera obviniť po tom, ako bolo zastavené vyšetrovanie.sita