Brusel 12. septembra (TASR) - Európska komisia čoskoro navrhne spoločné štandardy jadrovej bezpečnosti záväzné pre všetky krajiny Európskej únie, ktorých súčasťou budú cezhraničné inšpekcie jadrových elektrární. Oznámila to dnes v Bruseli komisárka pre energetiku Loyola de Palacio.
Jadrová energia zabezpečuje dnes 33 percent elektrickej energie v EÚ a 14 percent celkovej energetickej spotreby. Politika v oblasti jej bezpečnosti je však takmer výhradne v rukách členských štátov a neupravuje ju žiadna spoločná legislatíva.
"V únii regulujeme kvalitu vody na kúpanie, ale nemáme nič, čo by sa týkalo jadrovej bezpečnosti. A pritom musíme priznať, či sa nám to páči alebo nie, že jadrová energia je nevyhnutná," vysvetlila svoje zámery de Palacio.
V nasledujúcich týždňoch plánuje navrhnúť smernice, ktoré by mali zabezpečiť právnu záväznosť bezpečnostných štandardov Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (IAEA) v únii, umožniť cezhraničné kontroly elektrární na území EÚ a stanoviť termín pre vybudovanie skládok jadrového odpadu.
Komisárka chce tiež začať rokovania s Ruskom o dodávkach jadrového paliva pre kandidátske krajiny východnej Európy, ktoré sú takmer úplne závislé na Moskve.
V EÚ existuje totiž pravidlo, že žiadny členský štát nesmie byť závislý na jednom dodávateľovi jadrového paliva na viac ako 20 percent, čo však kandidáti nemôžu splniť, pretože Rusko je v podstate jediným dodávateľom paliva pre ich typy elektrární. "Musíme preto rokovať s Ruskom," uviedla komisárka.
Podľa pozorovateľov je hlavným cieľom jej návrhov rozptýliť obavy západnej Európy o bezpečnosť jadrových elektrární vo východoeurópskych krajinách, ktoré sa onedlho stanú členom EÚ.
Jadrová energetika dlho komplikovala prístupový proces kandidátskych krajín. Aby Slovensko mohlo začať s EÚ vôbec rokovať o vstupe, muselo sa zaviazať, že uzavrie dva nemodernizovateľné bloky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v rokoch 2006 a 2008. Rokovania ČR v kapitole energetika zasa dlho blokovalo Rakúsko kvôli obavám o bezpečnosť elektrárne v Temelíne.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem