SME

Švédsky premiér pár dní pred voľbami nabáda voličov ísť urnám

Oslo 12. septembra (TASR) - Švédsky premiér Göran Persson sa tri dni pred parlamentnými voľbami vydal na 12-hodinové turné po krajine, aby zaktivizoval ...

Oslo 12. septembra (TASR) - Švédsky premiér Göran Persson sa tri dni pred parlamentnými voľbami vydal na 12-hodinové turné po krajine, aby zaktivizoval sociálnodemokratický elektorát k účasti na voľbách - v súvislosti s poslednými výsledkami prieskumov verejnej mienky, ktoré poukazujú na to, že opozícia Perssonovej strane takpovediac "dýcha na krk".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švédsky ministerský predseda na svojej ceste po štyroch najväčších mestách krajiny chce voličov presvedčiť o výhodách vyšších verejných výdavkov, najmä vo sfére zdravotníctva a starostlivosti o seniorov, vzdelávania a bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Persson dúfa, že obhajovaním princípov sociálneho štátu zatieni volanie opozičných strán po znížení daňového zaťaženia vo Švédsku, ktoré patrí medzi najvyššie na svete.

"Sociálny štát nie je zadarmo", povedal premiér na jednom z predvolebných zhromaždení a pokračoval, "každý musí za neho zaplatiť, a preto hovoríme 'nie' návrhu na zníženie daní, ktorý predkladá liberálny blok".

Pozorovatelia očakávajú, že výsledok tohtoročných volieb vo Švédsku bude veľmi tesný. V krajine so 6,72 milióna obyvateľov môže oba súperiace bloky od víťazstva deliť len 100.000 hlasov.

Göran Persson sa vybral na bleskové predvolebné turné najmä preto, lebo sa obáva toho, že stúpenci sociálnej demokracie, presvedčení o jej volebnom úspechu, môžu byť "leniví" vybrať sa k urnám, čo by nahralo bloku štyroch opozičných stredopravých strán, ktorých voliči sú tradične disciplinovanejší.

SkryťVypnúť reklamu

Na mítingu v Norrkopingu sa objavili aj mladí prívrženci Umiernenej strany, ktorí tak chceli upozorniť, že Perssonova politika vysokého daňového zaťaženia má za následok, že firmy odchádzajú z krajiny, čo zvyšuje nezamestnanosť.

Švédski sociálni demokrati majú silné zázemie najmä medzi približne miliónom obyvateľov nešvédskeho pôvodu. Tlačovej agentúre Reuters na jednom z Perssonových predvolebných vystúpení potvrdil nemenovaný somálsky imigrant, že hoci politikovi veľmi nerozumie, nakoľko sa po švédsky ešte len učí, bude ho voliť celá jeho rodina, pretože "je najlepšou voľbou", akú môžu takíto ľudia urobiť.

1 alz dem

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 977
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 498
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 372
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 879
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 349
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 963
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 723
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR
Ilustračné foto.

Informácie iránskych médií neobsahovali žiadne podrobnosti.


TASR
Ilustračná snímka.

Nadácia GHF je často kritizovaná.


TASR
Elon Musk a Donald Trump.

Prezident USA nemá záujem napraviť svoj vzťah s Muskom.


TASR 1

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu