SME

Politikov v Prahe vítali demonštranti, vláde štrngali kľúčmi

Na protivládnej demonštrácii v centre Prahy sa zišlo asi 20-tisíc ľudí, politici aj radoví občania si pripomenuli 17. november.

Na pražských námestiach sa vedú medzi ľuďmi ostré polemiky o minulosti aj súčasnosti.Na pražských námestiach sa vedú medzi ľuďmi ostré polemiky o minulosti aj súčasnosti. (Zdroj: Petr Topič, MAFRA)


PRAHA. Odhadom až 20-tisíc ľudí zišlo sa dnes na Václavskom námestí v centre Prahy na protivládnej demonštrácii odborov a občianskych iniciatív z platformy Stop vláde!

Ako informoval portál novinky.cz, demonštrácia v Prahe, ktorá sa konala pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie, sa skončila symbolickým zvonením kľúčmi a volaním po demisii vlády Petra Nečasa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na odborársku demonštráciu voľne nadviazal happening pod názvom Sametové posvícení, ktoré ako sprievod masiek zorganizovala Iniciatíva FÓR_UM.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným rečníkom odborárskej demonštrácie pod sochou sv. Václava bol predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Jaroslav Zavadil, ktorý vyhlásil, že vláda premiéra Petra Nečasa si nezaslúži, aby ľudu vládla, keďže o zásadných zákonoch hlasuje s väčšinou jedného hlasu.

Zavadil by privítal generálny štrajk, ale podľa jeho slov sa ľudia v továrňach takého kroku obávajú, lebo nechcú prísť o prácu.

Načítavam video...

Kritika Zavadila a odborárov však zaznela na paralelne prebiehajúcej demonštrácii, ktorá sa konala za sochou sv. Václava, bližšie k Národnému múzeu, kde rečníci odborárskemu bosovi vytkli, že on sám i odbory sa na "ľudí vykašľali, keď si obhájili vlastné záujmy".

Zástupkyňa združenia Alternatíva zdola Ilona Švihlíková kritizovala vládu za údajné "mafiánske praktiky".

SkryťVypnúť reklamu

Josef Středula z odborového zväzu KOVO kritizoval vládu za to, že vládne agresívne a bez dialógu, zadlžuje štát, znižuje reálne mzdy a zvyšuje nezamestnanosť. Vládu obvinil z korupcie, krádeží i šírenia jedovatého alkoholu, napísali novinky.cz.

Václavským námestím dnes pochodovali aj priaznivci komunistov, ktorí so sovietskymi vlajkami v rukách vykrikovali slogany: "Už jsme tady!" a "Máme holé ruce!", ktoré zaznievali na demonštráciách v roku 1989.

Ako informovali novinky.cz, odborári sa od ich akcie dištancovali, podobne ako aj od podujatia, ktoré sa konalo za sochou sv. Václava.

Na demonštráciu sa prišiel pozrieť aj bývalý český premiér Jiří Paroubek a kandidát socialistov na post prezidenta Jiří Dienstbier.

Protest na niektorých miestach sprevádzali zrážky medzi demonštrantami a políciou a vyžiadal si niekoľko zatknutých.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Rušné dianie v Prahe môžete sledovať minútu po minúte tu

Spomínali politici aj radoví občania

Výročie 17. novembra si dnes českí politici pripomenuli aj pri pamätníku na Národnej triede v Prahe 1, píše agentúra Mediafax.

Zaspomínať prišli prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas a ďalší; ozývali sa však i protesty z radov prizerajúcich sa.

Výročie 17. novembra je vnímané predovšetkým ako dátum začiatku konca komunistickej vlády v Československu, pripomína Mediafax.

Už od rána nosili ľudia k pamätníku na Národnej triede kvety a zapaľovali sviečky. Kyticu položil tradične k pamätníku i prezident Klaus.

Medzi prizerajúcimi sa však objavili i transparenty nespokojencov, napríklad s nápismi "23 rokov totality demokratických zlodejov. Rozkradnutie republiky Klausom." Ozývali sa aj výkriky.

SkryťVypnúť reklamu

"Ste všetci podvodníci, rozkrádate krajinu," zaznelo z davu protestujúcich, keď prišiel zaspomínať aj bývalý premiér Miloš Zeman.

Odporcovia sa hlasno vyhrážali politikom súdom za rozkrádanie republiky. Podľa zistenia agentúry Mediafax na mieste celú situáciu monitorovali policajti.

"Nech žije Klaus," vykrikovala skupinka z iniciatívy DOST, ktorá držala transparent s nápisom "Chránime prezidenta, chránime štát" a s logom dôvera, objektivita, sloboda, tradícia.

Na Národnú triedu sa dostavili policajti, ktorí sa predtým zúčastnili pietnej akcie pred Hlávkovým internátom pri príležitosti študentského povstania z roku 1939.

Prezident Václav Klaus sa po odchode z Národnej triedy zišiel s kandidátom na prezidenta a bývalým premiérom Milošom Zemanom a s poradcami v neďalekej reštaurácii, kde sa porozprávali a poobedovali, približuje Mediafax. Reštaurácia bola rezervovaná asi na dve hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Demonštrovalo sa aj v iných mestách

Hneď dve demonštrácie zažilo v deň výročia Nežnej revolúcie Brno. Usporiadateľmi jednej boli priaznivci Hnutia za priamu demokraciu, druhú za účasti mladých mužov s vyholenými hlavami zorganizovala Robotnícka mládež.

Asi 500 demonštrantov sa dnes zišlo aj v centre Českých Budějovíc, aby protestovali proti rastúcemu vplyvu komunistov v spoločnosti.

Demonštrácia proti Nečasovej vláde sa dnes podvečer konala aj v centre Ostravy. Vzhľadom na nízku účasť jeden z jej usporiadateľov pripustil, že "na nejaký čas to bude pravdepodobne posledný protest".

"Nie je možné ľudí stále ťahať na námestia. Musíme na politikov tlačiť aj inak," uviedol pre novinky.cz Karel Fiedler.

V Trutnove sa pri príležitosti 23. výročia Novembra konala séria kultúrnych podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Pietna akcia pred Hlávkovým internátom pri príležitosti študentského povstania z roku 1939.

FOTO K ČLÁNKU - PETR TOPIČ, MAFRA

Česká republika

Pavel Blažek.

Po bitcoinovej kauze odstúpil aj z kandidátky na parlamentné voľby.


TASR 1

Za posledných päť rokov dokúpilo zhruba 45 ton zlata.


TASR 9
Český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Stretli sa s českým europoslancom Tomášom Zdechovským.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 963
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 493
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 340
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 865
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 301
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 001
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 758
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Demonštrácia v Tel Avive.

Rokovania zamerané na ukončenie bojov v palestínskej enkláve boli zatiaľ neúspešné.


TASR
Ilustračné foto

O jej motíve ani o obetiach nebolo bezprostredne nič známe.


TASR
Tábor je oficiálne zatvorený a prázdny.

Asadov režim len zriedka povoľoval prísun pomoci do tábora.


TASR
Protesty v Ríme.

Izrael čelí čoraz silnejšiemu medzinárodnému tlaku a kritike.


TASR 3

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu