JERUZALEM. Izrael v noci z piatka na sobotu pokračoval v leteckých útokoch na ciele v Pásme Gazy a jeho terčom sa stalo aj vládne sídlo militantného hnutia Hamás.
Židovský štát náletmi reaguje na raketové útoky zo strany palestínskych ozbrojencov. Tým sa ešte v piatok prvýkrát v histórii podarilo zasiahnuť aj oblasť hlboko vnútri Izraelu vrátane okolia Tel Avivu a Jeruzalema.
Izraelská vláda v reakcii na stupňujúci sa konflikt povolala aj desiatky tisíc záložníkov.
"Izraelské obranné sily (IDF) zasiahli sídlo Ismáila Haníju v Gaze," uviedol v sobotu ráno pre agentúru AFP hovorca izraelskej armády v narážke na budovu, kde sídli predseda vlády v Gaze nominovaný hnutím Hamás.
Jeho predstavitelia útok označili za "barbarský" a potvrdili, že vládne sídlo je "kompletne zničené".
Izraelská armáda oznámila, že jej systém protiraketovej obrany Železná kupola dnes s úspechom zostrelil raketu smerujúcu na Tel Aviv, vystrelenú z pásma Gazy.
K jej vypáleniu sa v pásme Gazy prihlásilo ozbrojené krídlo Hamasu, oznámila to agentúra DPA.
Počas uplynulých troch dní Izrael neúnavne bombardoval podozrivé palestínske ciele, zatiaľ čo Hamas vystrelil na Izrael vyše 450 rakiet.
Zničené vládne sídlo hnutia Hamás. FOTO - SITA/AP
Počet mŕtvych narástol
Počet obetí intenzívnych cezhraničných bojov medzi Izraelom a palestínskymi militantmi vzrástol na 42 po tom, ako dnes Izrael počas leteckých útokov zabil ďalších 10 Palestínčanov.
Celkový počet obetí ozbrojeného konfliktu, ktorý sa začal v stredu, tak zahŕňa 39 Palestínčanov a troch izraelských civilistov, informovala agentúra DPA.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva spravované Hamasom nepovedalo, koľko bolo medzi zabitými militantov. O polnoci však bolo medzi zabitými najmenej 12 palestínskych civilistov.
Útoky Izraela v pásme Gazy dnes veľmi ostro odsúdil afganský prezident Hámid Karzaj, ktorý vyzval na okamžité ukončenie násilností, "pokračujúcich už roky...".
Karzaj zdôraznil, že zabíjanie "civilistov je neospravedlniteľné ktoroukoľvek stranou a kdekoľvek".
Egypt vidí možnosti prímeria
Egyptský prezident Muhammad Mursí dnes vyhlásil, že sú "isté náznaky", že čoskoro by sa mohlo podariť dosiahnuť prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi z pásma Gazy.
Ako však Mursí uviedol dnes v Káhire na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom, zatiaľ "nemáme pevné záruky".
Vysokopostavený izraelský vládny úradník dnes pre Reuters odmietol komentovať Mursího vyhlásenie.
Ten istý zdroj však počas dňa dementoval správy, že do Káhiry má ešte dnes večer odcestovať vysokopostavený vládny úradník, aby tam podpísal dohodu o prímerí.
"So všetkou vážnosťou sa snažíme zastaviť túto agresiu, dosiahnuť prímerie," vyhlásil dnes Mursí.
Dodal, že v záujme dosiahnutia prímeria medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi Egypt spolupracuje s mnohými štátmi, vrátane arabských a západných, ako aj a Ruskom.
Turecký premiér upriamil pozornosť na to, že svet nezastavil izraelské útoky, pričom je očividné, ktorá zo strán používa neprimeranú silu.
Podľa pozorovateľov sa Izrael ešte stále nevzdal myšlienky na pozemnú operáciu. Prezident Mursí v súvislosti s tým upozornil, že ak dôjde k pozemnej operácii, bude to mať pre región ďalekosiahle dôsledky.
Mursí sa dnes okrem Erdogana stretol aj s katarským emirom šejkom Hamadom ibn Chalífom as-Sáním, ktorý v októbri navštívil Gazu a prerušil tak izoláciu hnutia Hamas.
Izrael posilnil obranu Tel Avivu
Izrael dnes uviedol do prevádzky piatu batériu systému protiraketovej obrany Iron dome (Železná kupola), ktorú rozmiestnil v oblasti Tel Avivu na ochranu mesta pred palestínskymi raketami.
Za uplynulých 48 hodín vystrelili islamskí militanti z pásme Gazy na Tel Aviv tri raketové strely. Nikoho nezranili a nespôsobili žiadne škody, ale samotný fakt, že sa obchodná metropola Izraela dostala do palebnej línie vyvolal obavy mnohých Izraelčanov.
Piata batéria Železnej kupoly mala byť podľa plánu uvedená do prevádzky až začiatkom budúceho roka.
Zvyšné štyri batérie sú rozmiestnené na juhu Izraela, pri hraniciach s pásmom Gazy.
Hovorca armády, ktorého citovala agentúra Reuters, povedal, že od stredy, kedy sa začala izraelská ofenzíva proti militantom v pásme Gazy, zachytila Železná kupola najmenej 222 prichádzajúcich rakiet - čo je úspešnosť 90 percent.
Systém protiraketovej obrany vystrelí raketu iba keď vyráta, že by prichádzajúca raketa mohla zasiahnuť obývanú oblasť.
Výrobca systému, spoločnosť Rafael Advanced Defence Systems, uviedla, že poskytuje ochranu pred nepriateľskými raketami v dosahu od päť do 70 kilometrov a tiež pred delostreleckými granátmi.
Železná kupola bola prvýkrát využitá v apríli 2011, a to v oblasti juhoizraelského mesta Beeršeba, kedy zostrelil prvé rakety prichádzajúce z Gazy.
Systém je umiestnený na automobiloch a preto je ľahko premiestniteľný a Izrael uvádza, že potrebuje 13 batérií na spoľahlivú ochranu celej krajiny.
Okrem Železnej kupoly využíva Izrael na svoju ochranu aj balistický protiraketový štít Arrow (Šíp) vlastnej výroby.
Erdogan: Je to predvolebná kampaň
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v piatok označil izraelskú ofenzívu v palestínskom Pásme Gazy za súčasť predvolebnej kampane pred januárovými parlamentnými voľbami v židovskom štáte.
Líder prevažne moslimskej krajiny skonštatoval, že rovnako ako počas pozemnej ofenzívy na prelome rokov 2008-2009 sa Izrael nachádza niekoľko týždňov pred dôležitým hlasovaním a vláda sa snaží urobiť dojem na voličov v záujme znovuzvolenia aktuálneho premiéra Benjamina Netanjahua.
"Súčasné vedenie krajiny si zase raz vyberá cestu útoku na nevinných ľudí v Gaze pre vymyslené dôvody. Dúfam, že dáme bodku za ich agresívnym prístupom, či už cez rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN alebo cez vyhlásenie svetových mocností," povedal Erdogan, ktorý chce vo veci súčasného ozbrojeného konfliktu medzi palestínskym hnutím Hamás a izraelskou armádou hovoriť s americkým prezidentom Barackom Obamom a taktiež chce o ďalšom postupe debatovať s generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
sita