Kyjev 12. septembra (TASR) - Splnomocnení zástupcovia Ukrajiny a Ruska pre ľudské práva Nina Karpačovová a Oleg Mironov sa dnes v Kyjeve vyslovili za zjednodušenie režimu na spoločných hraničných priechodoch medzi Ukrajinou, Ruskom a Bieloruskom.
K najväčšiemu množstvu prípadov porušovania ľudských práv dochádza podľa Karpačovovej práve pri prechode spoločných hraničných priechodov troch slovanských štátov. To, čo sa deje na hranici Ukrajiny, Ruska a Bieloruska s poplatkami a dlhými radmi, je spoločná hanba, dodal Mironov.
Po návšteve Charkova obaja ombudsmani plánujú v piatok podpísať dvojstranný dodatok k dohode spred troch rokov o spolupráci ombudsmanov.
Ich činnosť bude zameraná aj na monitoring situácie na hranici, poskytovanie odporúčaní regionálnym orgánom a napomáhanie zmierneniu hraničného režimu.
Karpačovová a Mironov podporili aj ideu spoločných kontrolných priepustných miest na hranici, vytvorenie zeleného koridoru pre turistov a peších priechodov pre obyvateľov pohraničných regiónov.
Podľa Karpačovovej asi 30 percent z ukrajinských občanov na miestach straty slobody v Rusku je vystavených mučeniu. Zaobchádzanie, ponižujúce ľudskú dôstojnosť, sa podľa oboch ombudsmanov vyskytuje najmä v oddeleniach milície a izolátore dočasného zadržania. Nevyhnutné je podľa nich uzavrieť dvojstrannú dohodu o právnej pomoci pri riešení otázok výmeny väzňov pre výkon trestu vo svojej krajine.
V nápravnovýchovných táboroch v Rusku si odpykáva trest 3676 občanov Ukrajiny, na Ukrajine je vo väzbe 1650 a vo vyšetrovacích izolačkýách 450 občanov Ruska.
Mironov pripomenul, že viac ako desať miliónov obyvateľov ruskej národnosti na Ukrajine sa obáva možnosti získania vzdelania pre deti v školách iba v ukrajinskom jazyku. Tento problém podľa neho existuje a dá sa riešiť pri vzájomnej zhode, ústupkoch a kompromisoch. Kritizoval ultimáta a tvrdé požiadavky v tejto oblasti, pretože ide o vzťahy dvoch suverénnych štátov.
Mironov uviedol aj problém ukrajinských občanov prichádzajúcich do Ruska za prácou a ocitajúcich sa v bezprávnej situácii. Malo by sa to zmeniť po prijatí zákona v Rusku o právnom postavení cudzincov a zákona o kultúrnej národnej autonómii, vzťahujúceho sa aj na Ukrajincov v mieste ich kompaktného pobytu v Rusku. Podobný zákon by však mal byť prijatý aj na Ukrajine, lebo ho potrebujú nielen miestni Rusi, ale aj iné národnosti.
(spolupracovník TASR Martin Benko) dem