SME

Gotovinu súd oslobodil

Pri operácii Búrka nešlo o etnické čistky, rozhodol súd. Chorvátskych generálov oslobodil.

Národní hrdinovia sa vrátili domov.Národní hrdinovia sa vrátili domov. (Zdroj: TASR/AP)

Agentúrnu správu sme v nedeľu o 16:56 nahradili článkom denníka SME.

HAAG, BRATISLAVA. Vyzeralo to, ako keby Chorváti vyhrali majstrovstvá sveta. Ulice hlavného mesta zaplnili desaťtisíce ľudí, mávali chorvátskymi vlajkami, tancovali a spievali.

Nechýbal ani ohňostroj a po celej krajine sa dokonca rozozvučali kostolné zvony.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Som neskutočne šťastná, vyhrali sme,“ cituje Guardian plačúcu starenku Anicu Pečarovú. „Je to, akoby sme znovu vyhrali vojnu,“ pripája sa ďalšia obyvateľka Záhrebu.

Ďaleko od pravdy nebola. Chorvátsko neoslavovalo majstrovstvá, ale návrat dvoch chorvátskych generálov Anteho Gotovinu a Mladena Markača. Najmä Gotovina je vo svojej vlasti považovaný za národného hrdinu.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne etnické čistky Vojnu o nezávislosť vyhrali Chorváti ešte v 90. rokoch, ale teraz podľa Gotovinu vyhrali aj právnu bitku. „Vojna patrí minulosti, pred nami a v našich rukách je budúcnosť.“

Fakty

Operácia Búrka

Vojenská ofenzíva z augusta 1995 trvala 84 hodín. Cieľom bolo obsadenie separatistickej Republiky Srbská krajina. Výsledkom bol exodus 200­ tisíc Srbov. Väčšina sa nikdy nevrátila.

Ešte pred rokom bola pritom budúcnosť samotného Gotovinu spojená s pobytom vo väzenskej cele. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu ho pôvodne za vojnové zločiny odsúdil na 24 rokov väzenia. Markač dostal osemnásť rokov.

Odvolací senát minulý piatok verdikt zrušil a dvoch generálov prekvapujúco oslobodil. Podľa rozhodnutia súdu totiž neexistujú dôkazy, že zámerom operácie Búrka boli etnické čistky.

SkryťVypnúť reklamu

Išlo o vojenskú akciu, ktorej cieľom bolo znovu obsadiť separatistickú časť Chorvátska obývanú Srbmi. Medzinárodný súd v podstate vyhlásil, že vojenská akcia bola v súlade s medzinárodným právom.

Verdikt súdu nebol jednoznačný. Dvaja z piatich sudcov boli proti. Jeden z nich, sudca Fausto Pocar nazval rozhodnutie groteskným a „bez akéhokoľvek zmyslu pre spravodlivosť“.

Staré rany sa otvárajú S takým hodnotením súhlasí aj srbská strana. Tá sa na chorvátske oslavy a samotný rozsudok pozerala s rozčarovaním.

„Rozsudok je dôkazom selektívnej spravodlivosti, ktorá je ešte horšia ako nespravodlivosť,“ povedal podľa BBC srbský vicepremiér Rasim Ljačič. Srbský prezident Tomislav Nikolič zas verdikt označil za politický a upozornil, že znovu „otvoril staré rany“.

SkryťVypnúť reklamu

Oslobodenie chorvátskych generálov ešte viac posilnilo nedôveru Srbov k trestnému tribunálu v Haagu.

Tam v súčasnosti prebiehajú súdne procesy s lídrami bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom a Ratkom Mladičom, ktorí sú tiež obvinení z vojnových zločinov.

Srbsko ich vydaním splnilo jednu z podmienok členstva v Európskej únii.

Blesková operácia Búrka trvala len 84 hodín

Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu vyniesol dnes rozsudky v procese s niekdajšími generálmi chorvátskych ozbrojených síl Antem Gotovinom, Ivanom Čermakom a Mladenom Markačom.

Trojica čelila obvineniam zo zločinov na civilnom obyvateľstve srbského pôvodu počas a po chorvátskej operácii Oluja (Búrka). Gotovina dostal 24 a Markač 18 rokov väzenia. Čermaka súd oslobodil od všetkých bodov obžaloby.

SkryťVypnúť reklamu

Blesková operácia Búrka trvala len 84 hodín. Začala sa pred svitaním 4. augusta 1995, keď sa chorvátski vojaci a tanky prehnali cez líniu prímeria, na ktorej hliadkovali vojaci OSN. Územie celej krajiny získali 7. augusta 1995. Operácii Búrka velil generál Ante Gotovina, ktorého haagsky tribunál v tejto súvislosti obžaloval z vojnových zločinov za zabitie 150 srbských civilistov a ničenie a lúpenie srbských dedín.

Väčšina krajinských Srbov - približne 200.000 ľudí - pred postupujúcimi vojakmi ušla do susednej Bosny alebo Srbska. Podľa OSN zabitých bolo najmenej 150 civilistov a stovky srbských domov bolo vyrabovaných, vyhodených do vzduchu alebo vypálených. Belehrad hovorí o 250-300.000 utečencoch.

Operáciu spustili pár hodín po tom, čo stroskotali rokovania medzi Záhrebom a vedením krajinských Srbov, ktorí odmietli plán autonómie v rámci Chorvátska. Srbi územie Krajiny - kde žili stáročia - dostali pod svoju kontrolu s podporou Belehradu v roku 1991 po tom, čo Záhreb vyhlásil nezávislosť od Juhoslávie. Srbi vyhnali z oblasti väčšinu Chorvátov - asi 200.000 ľudí - a zablokovaním priameho dopravného spojenia medzi severom a juhom Chorvátsko prakticky rozdelili na dve časti. Počas vojny v Krajine bolo zabitých viac ako 10.000 Chorvátov.

SkryťVypnúť reklamu

Na ofenzíve sa podieľalo asi 150.000 chorvátskych vojakov a policajtov. Záhreb nasadil 350 tankov, 605 obrnených vozidiel a asi 20 lietadiel. Krajinskí Srbi mali asi 40.000 vojakov, približne 400 tankov a 25 lietadiel. Podľa vojenských analytikov Chorvátom poskytli výcvik americkí poradcovia a napriek medzinárodnému zbrojnému embargu uvalenému na celú bývalú Juhosláviu zbrane získali od obchodníkov z bývalého Sovietskeho zväzu.

Počet srbských obetí je predmetom sporov. Haagsky tribunál hovorí o minimálne 150 zabitých civilistoch, chorvátske organizácie na ochranu ľudských práv hovoria, že identifikovali viac ako 600 mŕtvych, srbské úrady hovoria o približne 2500 mŕtvych. Podľa Záhrebu zahynulo 174 chorvátskych vojakov a 1430 bolo zranených. Pri postupe chorvátskych jednotiek cez líniu prímeria zahynuli traja vojaci mierovej jednotky OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) operáciu Búrka označil za "spoločnú kriminálnu akciu" zameranú na etnické vyčistenie územia od Srbov. Z vrážd a deportácií civilistov a ničenia srbských domov obžaloval dvoch armádnych a jedného policajného generála.

Aj keď vzťahy medzi Chorvátskom a Srbskom sa od roku 2000 - keď nacionalistov pri moci vystriedali prozápadní reformátori - výrazne zlepšili, Búrka zostáva citlivou a emotívnou témou.

Záhreb vyhlásil 5. august za štátny sviatok. Chorváti sú hrdí na operáciu, ktorú považujú za potrestanie za srbskú agresiu. Tvrdia, že utečenci zo svojich domov ušli na príkaz Belehradu, nie kvôli tomu, že boli ohrození.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 267
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 955
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 960
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 539
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 818
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 620
  8. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto činu v Uppsale.

Motív útoku zatiaľ známy nie je.


TASR
Ilustračné foto.

Útočník bol nespokojný s priebehom svojej liečby.


TASR
Požiar na Stolovej hore nad Kapským mestom.

Oheň spálil zhruba 3000 hektárov porastov na zadných svahoch hory.


TASR
Ilustračná fotografia.

Planéta zažíva už štvrtý globálny prípad bielenia koralov.


a 1 ďalší

Sportnet

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno: ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno.


Kapitán Michal Sersen (vpravo) a Patrik Bačík po prehre v zápase HC Slovan Bratislava - HC Košice v 54. kole Tipos extraligy.

Vedenie mu neponúklo novú zmluvu.


tréner Vladimír Országh počas zrazu vo Zvolene

Slovenská reprezentácia odštartovala vo Zvolene posledný prípravný kemp na MS.


TASR
Marek Janečka a Erik Grendel s trofejou Slovnaft Cup po finále v roku 2019.

Marek Janečka vyhral pohár so Spartakom Trnava v roku 2019.


SkryťZatvoriť reklamu