Rakety vystrelené z Gazy na Jeruzalem a Tel Aviv zvyšujú podľa denníka Guardian možnosť izraelského pozemného útoku.
JERUZALEM. Narastajúce napätie medzi Izraelom a Palestínou je už naplno cítiť aj v najväčších mestách Jeruzaleme a Tel Avive.
Metropolu židovského štátu v piatok ohrozovala raketa vyslaná palestínskymi militantmi z Pásma Gazy.
Sväté mesto podľa britskej televízie BBC neostreľovali už desaťročia, naposledy v roku 1970.
Z Pásma Gazy ide o vôbec prvý útok na Jeruzalem v histórii palestínsko-izraelského konfliktu.
Povolávajú rezervistov Ostreľovanie spôsobilo v Izraeli značnú paniku a vláda v piatok večer schválila mobilizáciu 75.000 vojakov v zálohe pre operáciu v pásme Gazy.
Ide o podstatné dodatočné zvýšenie počtu rezervistov oproti 30.000, ktorí boli schválení vo štvrtok.
Toto opatrenie spolu s oznámením armády, že uzavrela pre civilnú dopravu tri cesty vedúce do pásma Gazy alebo k jeho hraniciam, podľa agentúry Reuters naznačujú prípravy na pozemnú ofenzívu.
Hovorkyňa armády ešte ráno informovala, že sa veleniu armády už podarilo povolať približne 16.000 vojakov v zálohe.
Cieľom bol parlament Ozbrojenci chceli v Jeruzaleme podľa zdrojov BBC zasiahnuť budovu parlamentu, ale strela pristála mimo mesta, kde nenapáchala škody.
Médiá špekulujú, či militanti pri útoku na Jeruzalem použili raketu iránskej výroby Fadžr 5, ktorá má dolet 70 kilometrov. Palestínskym militantom sa každopádne prvý raz podarilo z Gazy zasiahnuť až izraelské hlavné mesto a prekročiť tak vzdialenosť nad 60 kilometrov.
Strely, ktoré mierili na Tel Aviv, zase dopadli do mora a rovnako nespôsobili žiadne škody ani zranenia.
Sirény zneli v Tel Avive už vo štvrtok. Do bezprostrednej blízkosti mesta vtedy dopadli najmenej dve rakety.
Eskalácia násilia v Pásme Gazy si už vyžiadala najmenej 23 mŕtvych v radoch Palestínčanov a troch mŕtvych na izraelskej strane.
Merkelová je na strane Izraela Medzinárodné spoločenstvo sa snaží situáciu upokojiť. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval Izrael a Hamas, aby "zastavili túto nebezpečnú eskaláciu" v pásme Gazy a zabránili ďalšiemu krviprelievaniu v Izraeli a na palestínskych územiach.
Panov hovorca Martin Nesirky povedal, že "generálny tajomník (OSN) sa mimoriadne obáva pokračujúceho násilia v Gaze a Izraeli a má hlboké obavy zo stúpajúcej ceny v podobne ľudských životov... Raketové útoky sú neprijateľné a musia okamžite prestať. Izrael musí prejaviť maximálnu zdržanlivosť," dodal.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová zase vyzvala Hamas, aby okamžite zastavil odpaľovanie rakiet. "Hamas v Gaze je zodpovedný za vypuknutie násilia," povedal jej hovorca Georg Streiter.
Konštatoval tiež, že izraelská vláda má "právo a povinnosť" chrániť obyvateľstvo krajiny, citovala ho agentúra Reuters.
Palestínčanom zničili ministerstvo Počas uplynulých troch dní Izrael neúnavne bombardoval podozrivé palestínske ciele, zatiaľ čo Hamas vystrelil na Izrael vyše 450 rakiet, napísala agentúra AP.
Neďaleko južnej hranice Izraela s palestínskym územím sa zhromažďovali izraelskí vojaci, tanky a obrnené vozidlá.
"Doteraz zaútočili asi 130-krát," povedal Islám Šahwán, hovorca ministerstva vnútra Hamásu.
Šahwán informoval, že lietadlá zničili budovy ministerstva vnútra, ktoré využívali na vydávanie a obnovovanie pasov. Podľa svedkov zasiahli aj tréningové centrá militantov.
Paľbu sľubovali zastaviť obe strany Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas piatka oznámil Egyptu, že židovský štát je pripravený pozastaviť svoju ofenzívu v pásme Gazy, kým tam bude na návšteve egyptský premiér Hišám Kandíl.
Podľa predstaviteľa koná Netanjahu na žiadosť Egypta. Svoju delegáciu poslal do Gazy aj Tunis.
Palestínčania však dočasné prímerie potom porušili. Krátko po tom, ako Kandíl pricestoval do Gazy, Palestínčania vypálili niekoľko rakiet na ciele v južnom Izraeli.
Izrael, ktorý si vyhradil právo reagovať na prípadný útok, na paľbu odpovedal.
Zdroj v hnutí Hamas oznámil, že terčom izraelskej odvety bol dom veliteľa jednotiek hnutia Hamas v južnej časti Gazy.
Egyptský premiér: Je to agresia Egyptský premiér počas návštevy pásma Gazy označil izraelské útoky na palestínske územia za agresiu. Egypt podľa jeho slov vynaloží všetko úsilie o dosiahnutie prímeria v Gaze.
"Túto tragédiu nemožno prejsť mlčaním a svet by mal prevziať zodpovednosť za zastavenie tejto agresie," povedal podľa agentúry Reuters egyptský premiér počas návštevy nemocnice v Gaze.
„Káhira Gazu neopustí. Egypt dneskajška, nie je Egypt včerajška a dnešní Arabi nie sú včerajší Arabi,“ povedal neskôr egyptský prezident Muhammad Mursí.
Tisíce Egypťanov v Káhire a Alexandri protestovali proti izraelskej ofenzíve. Na demonštrácie ich vyzvalo Moslimské bratstvo.
Vplyvný duchovný, šejk Júsuf al-Karadáví vo svojej kázni v Káhire povedal, že islamský svet nebude mlčky čeliť izraelskej vojenskej operácii v Gaze.
Iracký zástupca v Lige arabských štátov povedal, že arabské krajiny by mali využiť ropu ako nástroj, ktorým by vyvinuli nátlak na USA a Izrael.
Palestínčania sú pripravení na prímerie Palestínska vláda je pripravená pristúpiť na prímerie s Izraelom. Výmenou za to žiada záruky, že Izrael ukončí bojové operácie a ostreľovanie prihraničných regiónov pásma Gazy.
Ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti o tom informoval podpredseda miestnej vlády Zijád az-Zaza.
Až doteraz palestínska správa v pásme Gazy, ako aj hnutie Hamas odmietali možnosť pristúpiť na prímerie, kým Izrael "nezaplatí plnú cenu" za zabitie vojenského veliteľa Hamasu Ahmada Džabarího.
"V princípe sme pripravení na prímerie, ale na začiatku musíme dostať záruky, že Izrael skoncuje s agresiou, vraždením a prienikmi svojich vojsk do prihraničných oblastí sektora Gazy," vyhlásil Zaza pre agentúru RIA Novosti.
Ešte vo štvrtok predstavitelia palestínskych orgánov v pásme Gazy vyhlasovali, že zatiaľ "nemôže byť ani reči" o rokovaniach o prímerí s Izraelom.
Ako upozorňuje agentúra RIA Novosti, izraelské médiá viac ako o prímerí hovoria o rozšírení izraelskej operácie aj na pozemnú.
Miestne zdroje citujú nemenovaného izraelského ministra, ktorý povedal, že izraelská operácia sa neskončí, "kým Hamas nezačne mlčať o mieri".