Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TEL AVIV. Shoshana Zur a jej tri malé deti trávili noc zo stredy v malej miestnosti vo svojom dome, ktorá slúži ako kryt.
Ani jedno z detí nemá ešte päť rokov, jej manžel je odcestovaný v zahraničí. Ich rodinný dom stojí v 25-tisícovom meste Gan Yavne a je na dostrel palestínskych rakiet.
A keďže palestínske rakety, hlavne tie získané z Iránu, zasahujú už aj centrálny Izrael, rozhodla sa izraelská vláda spustiť operáciu Pilier obrany.
Videli tanky
Nielen Shoshana Zur, ale aj státisíce izraelských občanov v okolí pásma Gazy sa majú pripraviť na ťažké dni.
„Strávili sme hroznú noc. Deti plakali, báli sa. Počuli sme hrozný hrmot. Radšej som nezapla správy. Už som zbalená a idem k rodičom do Haify, ale sú tu ľudia, čo sa nemôžu zbaliť a odísť.“
Shoshana hovorí, že jej susedia už videli tanky smerujúce ku Gaze.
Izrael začal v stredu operáciu v Gaze atentátom na vojenského šéfa Hamasu Ahmeda Džabárího.
V stredu aj vo štvrtok pokračoval v bombardovaní teroristických objektov. Palestínčania odpovedali raketovým ostreľovaním.
Na Izrael poslali vyše dvesto rakiet. Jedna z nich zabila troch ľudí v Kirjat Malach.
Utekali sa skryť po tom, čo počuli výstražnú sirénu. Dve rakety dopadli aj blízko Tel Avivu, prvýkrát od vojny v zálive v roku 1991.
Obete v Gaze
Pri stredajšom atentáte v centre Gazy okrem bojovníkov Hamasu zomreli aj ôsmi palestínski civilisti vrátane tehotnej matky či 11-mesačného syna zamestnanca arabského vysielania BBC.
Izraelská armáda distribuovala v Gaze letáky vyzývajúce občanov, aby sa nezhromažďovali pri miestach spájaných s teroristickými organizáciami.
Židovský štát sa netají, že operácia sa môže rozšíriť.
Argumentuje, že bol posledný mesiac príliš zhovievavý k útokom na svojich občanov na juhu a že nedovolí, aby bol v ohrození Tel Aviv.
Vláda už povoláva záložníkov. Na to, že napätie sa tak skoro neskončí, sa pripravujú aj Palestínčania v Gaze. Robia si zásoby paliva, potravín a vody. Sú presvedčení, že ich čaká ďalšia vojna s Izraelom.
Izraelské televízne stanice informovali, že sa pozemná ofenzíva očakáva v piatok.
Ťažko von
Platí však, že do Gazy sa ľahko vstúpi, ťažšie sa z nej dostáva von.
Posledné izraelské ťaženie Operáciu Liate olovo na prelome rokov 2008 a 2009 svet kritizoval pre veľké straty na palestínskej strane (odhadom 1400 mŕtvych oproti 13 izraelským obetiam).
O situácii už rokovala Bezpečnostná rada OSN. K žiadnej akcii sa pre rozpory nedopracovala. Egyptský premiér sa chystal do Gazy.
Iránska vláda vvzvala Európsku úniu aj OSN, aby zasiahli. Minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí vyzval na podniknutie "serióznej a okamžitej" akcie v záujme ukončenia "vojenského zásahu proti ľuďom v Gaze".
Šéf iránskej diplomacie sa s rovnakou výzvou obrátil aj na šéfa Organizácie pre islamskú spoluprácu.
Podľa ministra je totiž v ohrození bezpečnosť na Blízkom východe a existuje "možnosť masakry Palestínčanov sionistickým režimom".
Operácia Pilier obrany
1. Prečo Izrael zaútočil na Gazu?
Po mesiacoch raketových útokov z palestínskeho územia stratil Izrael trpezlivosť. K atentátu tiež prišlo v predvolebnom čase, čo vyhovuje izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi.
Atentát na vojenského lídra Hamasu Džabárího môže byť pre jeho znovuzvolenie niečo ako Obamov bin Ládin, napísal denník Haarec.
2. Čo na to hovorí svet?
Západ na čele s USA a Veľkou Britániou podporili právo Izraela na sebaobranu a z konfliktu obviňujú Hamas. Egypt reagoval pobúrene a zvolal Bezpečnostnú radu OSN. Slovenská diplomacia „vníma vývoj so znepokojením“.
3. Je cielené zabíjanie v Izraeli povolené?
Izraelský najvyšší súd v roku 2006 rozhodol, že je to legitímna forma sebaobrany. S taktikou začali pri likvidácii teroristov zodpovedných za masaker Izraelčanov na mníchovskej olympiáde v roku 1972.
Mirek Tóda