Škandál šéfa CIA, ktorému cez Gmail našli milenku, ukázal, ako jednoducho sa môže vláda dostať do súkromia Američanov.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mysleli ste si, že vaše súkromné maily, sú naozaj súkromné?
Milenecká aféra amerického generála Davida Petraeusa, pre ktorú musel skončiť svoju kariéru v CIA, ukázala, že to tak nemusí byť. FBI sa môže hrabať v mailoch Američanov pomerne ľahko a robí tak čoraz častejšie.
„Malo by sa vyšetrovať nie osobné správanie generálov Petraeusa a Allena, ale sledovacie právomoci, ktoré FBI používa, aby nahliadla do súkromia,“ povedal pre New York Times Anthony Romero, šéf ľudskoprávnej organizácie Únia amerických občianskych slobôd.
Stačil obťažujúci anonym
Aféra šéfa CIA a hrdinu vojny v Iraku generála Petraeusa sa začala, keď jeho kamarátka Jill Kelleyová dostala výhražné maily. Obrátila sa preto na FBI, ktorá to na začiatku začala vyšetrovať ako „kyberzločin“.
„Kto si myslíš, že si, promenáduješ sa po základni, odstúp od môjho chlapa,“ napísala Kelleyovej v anonymných mailoch Petraeusova milenka Paula Broadwellová. Čiže, žiadne vyhrážanie typu „zabijem ťa“.
Aj to stačilo na to, aby FBI začala dlhé vyšetrovanie, na ktorého konci objavila neveru generála.
Kelleyovej pomohol priateľ, agent FBI, ktorý mal k nej blízko (poslal jej napríklad fotky hore bez). Práve on presvedčil spočiatku skeptických kolegov, že takéto maily sú dôvodom na vyšetrovanie.
„Nepamätám si žiadny prípad, že by FBI riešila obťažovanie na internete,“ povedal pre portál wired.com Justin Patchin, profesor trestného súdnictva z univerzity vo Wisconsine.
Vyšetrovatelia sa začali hrabať aj v gmailových kontách. Namiesto zločinu našli mileneckú aféru.
Generál Petraeus sa ju snažil utajiť. S milenkou si písali z jedného anonymného konta. Správy si neposielali, iba si ich ukladali do priečinku koncepty. Tento „starý trik“ používajú už roky teroristi, tajní agenti, ale aj obyčajní tínedžeri.
Starý zákon
Pri vyšetrovaní mailov sa v USA riadia zákonom z roku 1986. V ňom sa hovorí, že pokiaľ ide o údaje staršie ako pol roka, vyšetrovatelia nepotrebujú ani povolenie od sudcu. Aj pri afére išlo o staré maily.
Vyšetrovatelia tak môžu ľahšie nahliadnuť do internetového súkromia, ako napríklad odpočúvať telefóny. Žiadosti Američanov na spoločnosť Google, aby im poskytla informácie o držiteľoch účtov, pritom stúpajú.
Za prvý polrok žiadali americké údaje o informácie takmer v osemtisíc prípadoch, čo je o 26 percent viac ako predtým. V 90 percentách prípadov sa Google podvolil.