Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PEKING, BRATISLAVA. Veľkolepé otvorenie so slávnostným prejavom odchádzajúceho prezidenta pred viac ako dvomi tisíckami delegátov. A potom týždňové zasadnutie za zavretými dverami.
Tak u čínskych komunistov prebieha výmena vedenia krajiny, ktorá sa odohráva raz za desať rokov.
„Spravili sme rozhodnutia, ktoré budú ešte nadlho formovať krajinu,“ povedal v stredu čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Svojím prejavom po týždni ukončil 18. kongres Komunistickej strany Číny, ktorý znamená jeho odchod do dôchodku.
Mladí Päťdesiatnici
Uvoľnil miesto pre piatu generáciu lídrov. Šesťdesiatnikov striedajú päťdesiatnici, ľudia okolo budúceho prezidenta Si Ťinpchinga. Do funkcie ho parlament vymenuje na jar.
Si sa v stredu dostal medzi 350 členov ústredného výboru strany, ktorých kongres zvolil. Z nich sa vyberie budúce vedenie krajiny, výbor zajtra oznámi, kto sa stane členom stáleho výboru politbyra, ktoré ovláda celú krajinu.
Si a jeho budúci premiér Li Kche-čiang majú miesta isté, o ostatné pozície sa vraj zvádzali ostré spory medzi mocenskými skupinami v strane.
Navždy v ústave
Nie však na kongrese, ktorý sa koná raz za päť rokov. Tam už bolo podľa pozorovateľov všetko rozhodnuté. Jeho úlohou je už len odklepnúť rozhodnutia straníckych špičiek.
„Kongres je plne demokratický, ale je tam istá miera nevyhnutnosti,“ priznal pre AP delegát Song Kuo-feng.
Nevyhnutné je to, aby sa strana navonok tvárila jednotne, aj keď v jej vnútri prebiehajú ostré boje. V nich chcú mať slovo aj politici na dôchodku, Chu teda o svoj vplyv celkom nepríde. Do diania v krajine stále prehovára i jeho predchodca Ťiang Cemin, ktorý na kongrese sedel vedľa Chua.
Chuova doktrína vládnutia s názvom Koncept vedeckého rozvoja sa dostane do čínskej ústavy rovnako ako myšlienky Mao Ce-tunga alebo reformátora Teng Siao-pchinga.