Bane neprinášajú Zimbabwe prosperitu, udržujú však pri moci prezidenta. Krvavé diamanty sú späť, vravia monitorovacie organizácie.
OTTAWA, BRATISLAVA. Bohaté zásoby nerastných surovín by mohli v mnohých krajinách sveta zabrániť zbytočnej chudobe.
Najmä v Afrike však stále platí, že vydolované bohatstvo prináša skôr nestabilitu a obohacuje len ľudí prepojených na vládnu moc.
Zimbabwe, o ktorom si mnohí mysleli, že mu diamanty pomôžu postaviť rozvrátenú ekonomiku na nohy, nie je výnimkou.
Objav zásob diamantov sa tam podľa viacerých monitorovacích organizácií neprejavil v zvýšení zdrojov rozpočtu.
Tamojší minister financií Tendai Biti tvrdí, že len v tomto roku mal sľúbených 600 miliónov dolárov z predaja diamantov.
Tie sa mali použiť na výstavbu nemocníc, škôl či ciest. Prišla však len štvrtina.
Prekliate diamanty
Medzinárodná organizácia Kanadsko-africké partnerstvo zverejnila správu, podľa ktorej prezident Robert Mugabe a jemu blízki ľudia zarobili na ťažbe od roku 2008 najmenej dve miliardy dolárov (1,57 mld. eur).
Tie mali byť použité na financovanie lojálnych úradníkov, polície a armády.
„Diamanty sú darom z nebies pre miestnu vládu a prekliatím pre zvyšok krajiny,“ tvrdí Mike Davis, zástupca mimovládnej organizácie Global Witness.
Lojalitu si ale Mugabe zabezpečuje aj inak. Napríklad nomináciami vojenských či policajných dôstojníkov do vedenia ťažobných spoločností.
„Nie je na tom nič zvláštne, ide o občanov krajiny, majú na to právo,“ hovorí pre CNN Godwills Masimirembwa, predseda jednej zo štátnych ťažobných firiem.
Problémy, nie úžitok
Zdá sa však, že drvivá väčšina ľudí z nerastného bohatstva krajiny nemá nič, okrem problémov.
„Obyčajní ľudia z nich nedostávajú takmer vôbec nič,“ cituje denník Guardian Adele Farquhara, ktorý sa s vládou súdi o vlastníctvo jednej z baní.
„Diamanty sú spájané s násilím, korupciou a nelegálnym obchodom. Nemyslím si, že bežní ľudia z nich mali akýkoľvek úžitok,“ zhŕňa Farai Maguwu, ľudsko-právny aktivista.
Pre nejasnosti o tom, kde končia zisky z ťažby diamantov, už Zimbabwe v rokoch 2009 až 2011 čelilo zákazu vyvážať svoje diamanty.
The Kimberley Process, organizácia, ktorá vznikla s cieľom obmedziť predaj tzv. krvavých diamantov, totiž miestnym baniam odobrala certifikát na predaj drahokamov.
Kontrola je mýtus
Po dvoch rokoch ale sankcie zrušila. A vôbec po prvýkrát sa tak stalo bez súhlasu mimovládnych organizácií, ktoré dovtedy tvorili spolu s vládami a ťažobnými spoločnosťami jej základ.
„Že existuje kontrola diamantov, je dnes iba mýtus,“ hovorí Davis a Kimberley Process označil za „figový list diamantového priemyslu“. Global Witness bola pôvodne súčasťou Kimberley Process.
Miestni obyvatelia majú preto obavy, ako sa bude politická situácia v krajine vyvíjať. Už na budúci rok ich totiž čakajú parlamentné voľby. A v nich sa môže ukázať, kde skončili zisky, ktoré sa očakávali v štátnom rozpočte.