BUDAPEŠŤ. Maďarský a srbský prezident sa na budúci rok spoločne poklonia vojvodinským obetiam titovských čistiek z rokov 1944 a 1945.
Vyplýva to z dohody maďarského prezidenta Jánosa Ádera a srbského prezidenta Tomislava Nikoliča, ktorý v pondelok pricestoval do Budapešti na dvojdňovú oficiálnu návštevu Maďarska.
Podľa tlačovej agentúry MTI Áder navrhol, že vzápätí by si mohli na inom mieste dôstojne spomenúť aj na obete "novosadských čistiek" z roku 1942.
Áder hovorí o historickej dohode
Áder označil dohodu s Nikoličom za historickú, ktorá uzatvorí vo vzájomných vzťahoch doposiaľ otvorenú záležitosť.
"Ak dôjde k obom udalostiam, tak sa splnia dávne túžby Srbov a Maďarov žijúcich v Srbsku, bude možné uzatvoriť túto kapitolu histórie. Vyjasnenie toho, čo sa vlastne vtedy stalo, zostane v rukách historikov," konštatoval Áder.
Maďarský prezident podotkol, že týmto gestom by chcel dať dôraz kroku, ktorý jeho predchodca László Sólyom pred pár rokmi už urobil.
Počas razie v Novom Sade v roku 1942 popravili príslušníci maďarskej horthyovskej polície vyše 3000 Srbov a Židov.
O dva roky neskôr sa titovská moc revanšovala zavraždením podľa niektorých odhadov až desaťnásobne viac Maďarov žijúcich vo Vojvodine, píše MTI.
Nikolič: Dlžíme to ľuďom
"Pokloníme sa pred každým, odsúdime z nášho ľudu každého, kto páchal zločiny a našim deťom otvoríme možnosť žiť nový život," povedal Nikolič a zdôraznil, že politici musia vyriešiť otvorené otázky, pretože dĺžia tým svojmu ľudu.
Podľa Ádera Maďarsko bude aj naďalej podporovať, aby Srbsko sa čo najskôr stalo plnohodnotnou členskou krajinou Európskej únie a je pripravené poskytnúť svoje integračné skúsenosti.