New York 12. septembra (TASR) - Svet musí dať režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna "jasné ultimátum" na povolenie návratu zbrojných inšpektorov do jeho krajiny, vyhlásil dnes britský minister obrany Geoff Hoon.
Podľa Hoona musí dať OSN Saddámovi jasne najavo, že svet to myslí vážne s odzbrojením v Iraku.
"Je veľmi dôležité, aby Irak pochopil vážnosť, ktorú medzinárodné spoločenstvo prikladá tejto situácii," povedal Hoon pre BBC.
Americký prezident George W. Bush vyvíja tlak na OSN, aby prinútila Irak k odzbrojovaniu. Spojené štáty podporujú svoje výzvy dokumentom poukazujúcim na porušovanie 16 rezolúcií OSN irackým režimom za posledné desaťročie.
Bush obhajuje postoj Washingtonu v irackej otázke v čase, keď vládne medzi spojencami USA všeobecný nesúhlas s prípadným použitím sily proti Bagdadu a keď generálny tajomník OSN Kofi Annan varuje pred útokom proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna bez podpory Bezpečnostnej rady (BR) OSN.
Husajn už viac ako desaťročie koná v rozpore s vôľou a rezolúciami OSN, uvádza sa v dokumente kolujúcom pred očakávaným vystúpením Busha pred Valným zhromaždením OSN.
Dokument uvádza, že Irak zintenzívnil úsilie o získanie jadrových zbraní a materiálov potrebných na výrobu jadrovej bomby. V ostatných 14 mesiacoch sa Irak pokúsil kúpiť tisíce špeciálne upravených hliníkových trubíc, ktoré majú podľa názorov oficiálnych predstaviteľov slúžiť ako komponenty centrifúg pri výrobe uránu určeného na zbrojné účely.
Bush vyzýva členské krajiny OSN, aby vyvíjali nátlak na Saddáma Husajna s cieľom dosiahnuť návrat zbrojných inšpektorov OSN. Bushovi stratégovia zvažujú vyhlásenie definitívneho časového termínu, po ktorom by v prípade Saddámovho nepodvolenia sa nasledovali vážne následky.
Jasné varovanie pred americkou vojenskou akciou by malo byť obsiahnuté v rezolúcii BR OSN, ktorú navrhuje Veľká Británia. Prijatie tohto opatrenia by však mohlo zablokovať veto zo strany ďalších permanentných členov BR - Ruska, Číny alebo Francúzska.