Santiago 11. septembra (TASR) - Latinskoamerická krajina Chile si dnes uctila pamiatku obetí vojenského prevratu, ktorým vojenská junta pred 29 rokmi zvrhla prezidenta Salvadora Allendeho a nastolila vládu diktátora Augusta Pinocheta.
V kaplnke prezidentského paláca La Moneda sa v prítomnosti prezidenta Ricarda Lagosa konala zádušná omša za vyše 3000 obetí a nezvestných. Pred palácom zasa viacero organizácií usporiadalo spomienku na Allendeho, ktorý počas prevratu spáchal samovraždu.
Lagos v prejave zdôraznil úsilie, ktoré čílska spoločnosť vyvinula od pádu diktatúry v roku 1990 v záujme zmierenia a nastolenia spravodlivosti v prípadoch porušovania ľudských práv. Prezident vyzval všetkých civilistov, ktorí sa v roku 1973 podieľali na vojenskom prevrate, aby priznali svoju spoluzodpovednosť a požiadali národ o odpustenie.
Na rozdiel od uplynulých rokov mala spomienka na výročie puču komornejší charakter. Polícia zaznamenala len pár incidentov, napr. výbuchy dvoch malých náloží vo štvrtiach na periférii hlavného mesta Santiago. Médiá sa sústredili skôr na prvé výročie teroristických útokov na Spojené štáty americké.
Počas nedeľňajších pokojných demonštrácií organizácií na ochranu ľudských práv prepukli zrážky medzi mládežníckymi skupinami a políciou. Tá napokon zadržala 23 výtržníkov.
Počas Pinochetovej vlády bolo z politických dôvodov zabitých asi 3200 ľudí. Bývalý diktátor (86) sa začiatkom júla vzdal titulu doživotného senátora, ktorý mu garantoval poslaneckú imunitu. Tej ho však čílska justícia zbavila 8. augusta 2000 v súvislosti s vyšetrovaním prípadu Karavána smrti - vojenského komanda, ktoré počas Pinochetovej vlády unášalo a popravovalo politických odporcov diktátora. Pinochet bol obvinený zo zodpovednosti za zločiny proti ľudskosti, ktoré spáchali jeho podriadení počas vojenskej diktatúry. Najvyšší súd v Santiagu 1. júla toho roku definitívne uzatvoril proces s Pinochetom pre jeho zlý zdravotný stav. Bývalý diktátor trpí chorobami pokročilého veku, ako je demencia a cukrovka.