BERLÍN.
Dnešný večer si usporiadatelia vybrali zámerne ako spomienku na 74. výročie tzv. krištáľovej noci, keď nacisti rozpútali pogromy voči židom v Nemecku i Rakúsku.
Zhodou okolností 9. novembra si Nemecko pripomína aj pád Berlínskeho múru z roku 1989. Ako dnes v Berlíne uviedol prezident Joachim Gauck, obe udalosti neoddeliteľne súvisia. Dodal, že mladé generácie by nikdy nemali zabudnúť na nacistické barbarstvo, ale mali by si uchovať v pamäti aj pád Berlínskeho múru.
Hovorca prípravného výboru akcie vo Wolgaste pre agentúru DPA uviedol, že cieľom podujatia je poukázať na vážnosť a historický význam dnešného dňa pre obete nacizmu, ale aj jednoznačne odsúdiť ideológiu neonacizmu.
Práve v dnešný deň sa vo Wolgaste mala uskutočniť aj protidemonštrácia neonacistov na protest proti vybudovaniu ubytovne pre žiadateľov o azyl v meste. Okresné úrady v meste Greifswald ich demonštráciu zakázali, ale v odvolacom konaní ju okresný súd povolil. Jej účastníci však mali zákaz priblížiť sa k azylovému domu bližšie ako na 300 metrov. Pôvodne sa akcia mala konať priamo pred budovou.
Zámienkou pre pogrom proti židom v celom Nemecku bol atentát spáchaný 7. novembra 1938 vtedy 17-ročným židom na nemeckého veľvyslaneckého radcu Ernsta von Rath v Paríži. Impulzom na začatie teroru bol 9. novembra 1938 štvavý prejav ríšskeho kancelára Adolfa Hitlera v Mníchove.
Výsledkom pogromu bolo 91 obetí na životoch a stovky ťažko ranených. Zničených bolo viac než 7500 židovských domov, bytov a obchodov i 267 synagóg. Počas pogromu zasypalo ulice veľa črepín z výkladov, lustrov, okien a pohárov - odtiaľ je pomenovanie Krištáľová noc.