PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď organizáciu Interpol v roku 1923 založil viedenský policajný riaditeľ Johanne Schober, ani mu nenapadlo, že by policajtom raz mohla šéfovať žena.
Ani o päťdesiat rokov neskôr nešlo o bežnú vec, keď sa Mireille Ballestrazziová stala vo Francúzsku policajnou komisárkou. Dodnes tú pozíciu podľa magazínu Le Point zastáva len 27 percent žien.
Po rokoch šéfovania v rodnej krajine ju tento týždeň ako prvú ženu zvolili za prezidentku Interpolu. Označila to za významný okamih nielen pre Francúzsko, ale najmä pre ženy.
„Som hrdá na to kvôli ženám a aj pre Francúzsko,“ povedala pre francúzske rádio RTL.
Ballestrazziová (58), ktorá posledné roky pôsobila v Interpole ako podpredsedníčka výkonného výboru pre Európu, je medzi francúzskymi policajtmi známa.
Hľadala obrazy aj teroristov
Svoju kariéru začala v Bordeaux, kde sa koncom 70. rokov dostala na čelo skupiny bojujúcej proti organizovaným krádežiam. Verejnosť ju začala vnímať aj za hranicami krajiny, keď šéfovala špeciálnej skupine na boj proti krádežiam umeleckých diel. Jej stopy zaviedli políciu k ukradnutému francúzskemu obrazu v Japonsku.
A keď sa na stredomorskom ostrove Korzika rozmohli v 90. rokoch teroristické útoky, špeciálnu jednotku na boj proti organizovanému zločinu neriadil nik iný ako ona, opäť ako prvá žena.
Chce okolo seba viac žien
„Je jednou z tých žien, ktoré sú pýchou francúzskej polície,“ povedal o nej podľa agentúry AFP francúzsky minister vnútra Manuel Valls.
V Interpole, čo sídli v Lyone, bude spolupracovať najmä s generálnym tajomníkom. Tento post už tretie funkčné obdobie zastáva Američan Ronald Noble. Sám vymenovanie novej kolegyne označil za príklad dobrého vývoja tejto organizácie. „Má neoceniteľné skúsenosti z cezhraničnej policajnej spolupráce, rovnako aj osvedčené vodcovské schopnosti.“
Matka dvoch detí, ktorá o svojom vzostupe vo francúzskej polícii už napísala knihu, by v Interpole rada zvýšila počty žien. „Aj tu je policajná komunita, kde je málo zastúpených žien,“ citovala ju AFP.