Každá izraelská mama navštívila aspoň raz Tipat Chalav, čo je poradňa pre ženy s malými deťmi. Nie každá asi vie, že za touto organizáciou je sen jednej mladej ženy. Volala sa Henrietta Szold a mamou nikdy nebola.
Napriek tomu vedela, čo ženy matky potrebujú. Pred sto rokmi založila organizáciu Hadassah. Bol to pôvodne ženský spolok s pár dobrovoľníčkami, ktoré sa rozhodli vo vtedajšej Palestíne šíriť zdravotnícku osvetu a vzdelávanie.
Dnes má jubilujúca Hadassah 300-tisíc členov a v Izraeli jej patrí niekoľko špičkových nemocníc, vzdelávacích spolkov a krízových centier pre ženy v núdzi.
Hadassah je dobrým príkladom dobrej myšlienky dotiahnutej do konca a aj toho, že to, čo má zmysel, pretrvá. Hoci pôvodne vznikla aj na podporu sionistických aktivít v Palestíne, nikdy sa netvárila, že židia sú jedinými, čo tam potrebuje pomoc.
Detské sestry, pôrodné asistentky aj lekári v jednej z prvých nemocníc na liečbu tuberkulózy v Palestíne pomáhali všetkým, čo potrebovali pomoc. Tak je to doteraz.
Jeruzalemskú nemocnicu spravovanú organizáciou Hadassah nominovali pred pár rokmi na Nobelovu cenu za mier za to, ako úzkostlivo dbá o to, aby sa princíp rovnakého prístupu k ľuďom rôznej viery uplatňoval aj v časoch vojny. Henrietta Szold bola už pred sto rokmi presvedčená, že tak je to správne.
V Izraeli, ale aj v Spojených štátoch, kde sa Szold narodila, je po celý rok viacero akcií, ktoré majú pripomínať jej myšlienky a význam organizácií ako Hadassah. Tie často vstupujú na miesta, kde sa nikomu nechce a kde je vo výhľade len ťažká práca a neisté výsledky. Preto je dnes Hadassah napríklad v Afrike.
Zrejme každá izraelská mama dostane na Deň matiek nejaký darček. Nie každá asi vie, že sa oslavuje v deň smrti Henrietty Szold. Ženy, ktorá nemala deti, ale mala pre ne sen.