Z Washingtonu od našej dopisovateľky Anetty Kubalovej
Presne 23.18 miestneho času som stíšila hlas moderátora CNN, ktorý práve oznámil, že podľa ich prepočtov zvíťazil Barack Obama.
Pred štyrmi rokmi sa po takomto vyhlásení strhli vo Washingtone obrovské oslavy. Z ulice sa ozývali skandujúci študenti, autá trúbili.
Teraz nepočuť nič. Po ulici prebehol kričiaci muž. Nebol to nadšený volič. Iba ktosi, kto bežal za taxíkom.
Yes, we can!
Dav čakajúci na vystúpenie Baracka Obamu v Chicagu oslavuje. Prepnem celonárodné vysielanie na lokálne. O dve ulice ďalej od nášho domu sa zhromaždili ľudia a skandujú. „Yes, we can!” a „USA!“ sa ozýva aj spred Bieleho domu.
Obama po štyroch rokoch mnohých sklamal. Nie však tak, aby prehral.
„Očakávania boli a sú veľké. Jedno volebné obdobie je prikrátke. Ako sa ukázalo, je nás viac, ktorí to vedia,“ povedal pre Washington Post Kelvin Dominick pred Bielym domom.
Skupinka ľudí stojí pri mladíkovi s prezidentovou figurínou. Starší cyklista otvoril fľašu a spenený nápoj končil na hlavách nadšených – prevažne študentov.
„Aj by som zaburácala, ale nechcem ti zobudiť deti,“ prišla mi správa od susedy. Na druhej strane ulice sa určite oslavovať nebude.
Nádej číslo dva
Starší pár volí republikánov. Bývalý profesor ekonómie na Georgetownskej univerzite mi pred štyrmi rokmi tvrdil, že Obama je pre americkú ekonomiku zlá správa.
Jeho postoj prvé volebné obdobie nezmenilo. V to, že sa mýli, teraz dúfajú mnohí. Demokrati - pretože chcú. Republikáni - pretože im nič iné nezostáva.
Relatívny úspech, ktorý dosiahol Obama pri prekonávaní krízy, má aj svoj dramatický rub, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz