Briti nemajú obavy zo štvormiliónovej chorvátskej populácie, ale skôr z hraničného pásma s politicky nestabilnými krajinami na Balkáne.
BRUSEL. Viacerí britskí poslanci vyslovili obavy v súvislosti s budúcoročným vstupom Chorvátska do EÚ, uviedol v stredu európsky internetový denník EUobserver.
Chorvátsko by sa malo stať v poradí 28. členským štátom únie od 1. júla 2013, to však podľa niektorých britských politikov môže v Európe zvýšiť mieru cezhraničnej kriminality.
Na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli sa v utorok konala debata britských poslancov na tému ratifikácie chorvátskeho členstva v EÚ.
Aj napriek širokej podpore naprieč straníckym spektrom pre pričlenenie Chorvátska do únie, existuje dosť poslancov, ktorí poukazujú na možné riziká pre EÚ. Najčastejšie sa spomína obchod s bielym mäsom a zvýšenie cezhraničnej kriminality.
Podľa labouristického poslanca Michaela Connartyho môžu ostatné balkánske štáty, v tesnom susedstve s Chorvátskom, využiť túto krajinu ako most pre svoje zločinné aktivity, najmä pre nelegálny prevoz ľudí cez hranice.
"Je chorvátska polícia pripravená na takýto zvýšený nápor?" pýta sa Connarty.
Konzervatívny poslanec Jacob Rees-Mogg počas debaty v EP upozornil, že Briti nemajú obavy zo štvormiliónovej chorvátskej populácie, ale skôr z hraničného pásma s politicky nestabilnými krajinami na Balkáne.
"Môže vzniknúť podobná situácia ako v Grécku, ktoré nedokáže dobre ustrážiť svoje hranice s Tureckom," upozornil Rees-Mogg. Vstupom Chorvátska do EÚ sa podľa neho oslabí kontrola vonkajších hraníc EÚ a dodal, že ani Európska komisia nemá veľkú dôveru v schopnosti chorvátskej polície.
"Opäť a opäť dostávame silné signály, že Chorvátsko ešte nie je pripravené na vstup do Európskej únie," uviedol Connarty.
Na druhej strane je oficiálne stanovisko britskej vlády jasne v prospech chorvátskeho vstupu do EÚ. David Liddington, ktorý zastáva pozíciu ministra pre európske záležitosti, upozornil, že Londýn nemá správy o prípadných obetiach obchodovania s bielym mäsom, ktoré by zahŕňali rizikové chorvátske hranice.
Liddington naopak uviedol, že príslušné chorvátske orgány zintenzívnili svoju činnosť a v roku 2011 sa im podarilo chytiť o 1500 nelegálnych migrantov viac ako rok predtým. Takisto sa podľa neho činia aj chorvátske súdy, keď sa im v období január-august tohto roku podarilo obviniť 250 osôb zapojených do organizovaného zločinu a korupcie, pričom sa medzi nimi nachádzajú aj vysokopostavené politické osoby.
Členstvo Chorvátska v únii musí ratifikovať všetkých 27 členských štátov EÚ.