Organizácia Spojených národov získala dôkazy, že sýrska armáda používa zakázané trieštivé bomby.
BEJRÚT. Najmenej 10 sýrskych civilistov zahynulo a viac ako 40 utrpelo zranenia pri bombovom útoku, ktorý v utorok otriasol severozápadným predmestím Damasku.
Informovala o tom exilová Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv so sídlom v Británii.
Neznámi útočníci podľa nej v meste Kudsajá ležiacom iba niekoľko kilometrov od centra Damasku odpálili tri "improvizované výbušné zariadenia".
Organizácia dodáva, že útok sa odohral v miestnej robotníckej štvrti a viacerí zranení sú v kritickom stave. O výbuchoch na predmestí informovala aj sýrska štátna tlačová agentúra SANA, ktorá však neuviedla presnejší počet obetí.
Obyvateľstvo štvrte Haj al-Vurúd tvoria prevažne príslušníci náboženskej menšiny alavitov, ku ktorej sa hlási aj rodina sýrskeho prezidenta Baššára Asada. V blízkosti miesta útoku sa nachádzajú kasárne a byty elitných armádnych jednotiek.
OSN má dôkazy o trieštivých bombách
Organizácia Spojených národov získala dôveryhodné dôkazy, že sýrska armáda používa zakázané trieštivé bomby typu RBK-250 v boji proti povstalcom, ktorí majú teraz k dispozícii sofistikovanejšie zbrane.
Vysoký predstaviteľ OSN pre politické otázky Jeffrey Feltman v utorok na pôde Bezpečnostnej rady povedal, že násilie sa zhoršilo potom, ako sa vyslanec OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Lachdar Brahímí snažil dosiahnuť medzi bojujúcimi stranami prímerie.
Feltman povedal, že "existujú dôveryhodné dôkazy o použití trieštivých bômb vládnymi silami", uviedli diplomati, ktorí sa zúčastnili na zasadnutí 15-člennej Bezpečnostnej rady za zatvorenými dverami.
Mimovládne skupiny vrátane ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch už dávnejšie uviedli, že sýrska armáda používa trieštivé bomby, čo predstavitelia Sýrie odmietli.
Sedemdesiatsedem krajín v roku 2008 podpísalo dohovor o zákaze používania kazetových (trieštivých) bômb, ktoré Spojené štáty v roku 1999 aktívne nasadzovali počas vojenskej kampane v Juhoslávii.
Avšak Sýria, USA, Rusko ani Čína konvenciu nepodpísali. Sýrsky konflikt si už podľa rôznych opozičných skupín vyžiadal desaťtisíce obetí na životoch.
Ruský šéf diplomacie sa stretol s dezertérom
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyzval bývalého sýrskeho premiéra, disidenta Rijáda Hidžába, aby pomohol zjednotiť opozíciu pri podpore prímeria a ukončiť 20 mesiacov násilností v krajine.
OSN už dvakrát vyjednala prímerie, v apríli a októbri, ani jedno z nich však nevydržalo, pričom sa obe strany konfliktu vzájomne obviňovali z jeho nedodržania.
Podľa zdrojov blízkych rokovaniam, Hidžáb požiadal Lavrova, aby Rusko ukončilo svoju podporu režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada ako súčasť akejkoľvek dohody o prímerí.
Z Hidžába sa po jeho augustovej dezercii do Jordánska stala nenápadne vedúca osobnosť sýrskej opozície.
Podľa agentúry Associated Press sýrski aktivisti hovoria o Hidžábovi ako o kompromisnom kandidátovi na šéfa nového opozičného orgánu, ktorý by v období po páde Asada slúžil ako dočasná vláda.
Očakáva sa, že vznik tohto orgánu oznámia v stredu na konferencii v Dauhe.
Mierový vyjednávač žiada Rusov o väčšiu aktivitu
Mierový vyjednávač OSN a Ligy arabských štátov (LAŠ) pre Sýriu Lachdar Bráhímí vyzval Rusko, aby bolo "aktívnejšie" v riešení 19-mesačného sýrskeho konfliktu, ktorý má už podobu občianskej vojny.
Uviedli to v utorok diplomati, ktorí citovali šéfa zahraničnej politiky OSN Jeffreyho Feltmana.
Námestník generálneho tajomníka OSN pre zahraničné záležitosti Feltman poskytol vyjadrenia na zasadnutí 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii, ktoré sa konalo za zatvorenými dverami.
Pod podmienkou zachovania anonymity o tom informovali diplomati, ktorí boli na zasadnutí prítomní.
"Bráhímí na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom vyzval Rusko, aby hralo aktívnejšiu úlohu v riešení sýrskej krízy," povedal nemenovaný diplomat pre tlačovú agentúru Reuters.