Z Washingtonu od našej dopisovateľky Anetty Kubalovej
„Prosím, ignorujte fakt, že na tej fotke nie sú žiadne šediny,“ podával pred pár dňami Barack Obama svoje ID členke volebnej komisie.
Pani si preukaz vzala, zdvihla ho do výšky, pozrela na fotografiu, pozrela na prezidenta.
„Vy ste akurát skontrolovali, či som to ozaj ja? Videli ste to, ona si akurát naozaj skontrolovala tú fotku,“ obrátil sa na okolostojacich so smiechom 44. americký prezident.
Iný Obama
Úsmevná scénka z Obamovej predčasnej voľby akoby symbolizovala aj samotnú kampaň. Obama i napriek istým zmenám presviedča, že je to stále on.
Voliči sú však v porovnaní s kampaňou pred štyrmi rokmi o niečo opatrnejší a apatickejší.
„Časy sa zmenili, odkedy som po prvýkrát takto prehovoril na zjazde,“ vyhlásil pred časom Obama a pokračoval:
„Časy sa zmenili. A zmenil som sa aj ja. Už nie som kandidát. Som prezident.“ Strhol sa nadšený potlesk. Obama sa ani nepousmial. Bol to vážny okamih.
Keď sa Obamu spýtali, či ho robí niečo nervóznym, odpovedal podľa New York Times, že si nepamätá.
A tak vyzerá aj na všetkých mítingoch. V pondelok ich stihol absolvovať v troch štátoch. Chvíľu vážna tvár, chvíľu úsmev herca, vždy v tej istej pohode.
Lenže mnohým Američanom už plamenné reči nestačia. Chcú fakty. A tie nie sú vždy presvedčivé.
Nezamestnanosť okolo ôsmich percent a rekordne zadlžená Amerika sú tie najťaživejšie.
Pre mnohých bol Obama symbolom zmeny, ktorá neprišla. V mnohých rodinách by však Obama a vlastne žiadny demokrat nepochodil.
Doživotný republikán
Napríklad Bruce z Washingtonu volí od svojich 18 rokov vždy len republikánov. Prvé meno, ktoré v živote zaškrtol, bol Ronald Reagan.
Odvtedy vždy hlasoval len za červených. Keď republikáni nepostavili jeho favorita, hlasoval aj tak za nich. Proti demokratom.
„Išiel som do Chicaga hlasovať predčasne. A tak som vlastne vymazal hlas Obamu, ktorý tiež hlasoval v Chicagu predčasne,“ rozpráva Bruce.
Gwen je na tom opačne. Demokrati u nej vyhrávajú. Pred štyrmi rokmi oslavovala víťazstvo afroamerického kandidáta. „Nemôžem hovoriť objektívne, kto vyhrá. Chcem, aby to bol Obama.“
Voľby však nerozhodnú voliči ako Bruce či Gwen. Vďaka nerozhodnutým voličom bude volebný utorok napínavý do konca.
Aj prezident, ktorý je večne „v pohode“, bude v ten deň s napätím čakať, či ostane v Bielom dome ten „druhý Obama“.
Neboj, Abby, o chvíľu je po voľbách
Po rekordne drahej kampani si Američania konečne vydýchnu.
1. Najdrahšia kampaň
V dlhej kampani minuli kandidáti dve miliardy, čo sa prejavilo najmä na útočných a zavádzajúcich televíznych reklamách. „Už sa na televíziu ani nedá pozerať,“ povedal Brad z Clevelandu.
2. Sandy
Októbrové prekvapenie v podobe hurikánu zastavilo kampaň a otestovalo Obamovu akcieschopnosť, ktorú chválili aj republikáni.
3. Je to o ekonomike
„Nezamestnanosť je vyššia, ako keď vstúpil Obama do úradu,“ povedal davu Romney a jeho voliči začali hneď bučať.
4. Pokazená debata
Obamu v prvej debate prevalcoval Romney a získal druhý dych. Málokedy diskusia kandidátov natoľko zmenila vývoj kampane.
5. Otravná kampaň
Takmer po roku od primárok sú mnohí z kampane unavení. Na YouTube je populárne video malého plačúceho dievčatka. Štvorročná Abby plače, lebo je „unavená z Bronco Bamu a Mitta Romneyho“.
„Voľby sa už čoskoro skončia, o. k.?“ utešuje ju matka. Toho sa v USA nevie dočkať nielen malá Abby.
Tomáš Vasilko
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.