BRATISLAVA. Obamománia v Európe trvá i po štyroch rokoch demokratického prezidenta v Bielom dome.
Podľa prieskumu German Marshall Fund by ho volilo 75 percent Európanov vrátane Slovákov.
Preferencie našich politikov sa líšili vtedy i dnes. Pred štyrmi rokmi chcela väčšina z nich za prezidenta McCaina, teraz by v Bielom dome radšej videli Romneyho.
Obamova Ázia
Obamománia trvá, hoci záujem Obamu o Európu nie. Tú vymenili Američania za Čínu, Rusko a juhovýchod Ázie. Viac ako o svet im ide o svoju ekonomiku.
„Prezident Obama na rozdiel od svojho predchodcu G. W. Busha Slovensko nenavštívil. Bush mal citovejší vzťah k strednej Európe a Slovensku, ktoré považoval za úspešný príbeh transformácie,“ hovorí pre SME Vladimír Bartovic z inštitútu Europeum.
S jedenástimi štátnikmi z východnej a strednej Európy sa Obama stretol iba raz, a to rok po zvolení v Prahe, aby ich uistil, že túto časť Európy neopustil, keď zastavil Bushov plán na vybudovania radaru v Česku a základne v Poľsku.
Milan Ježovica, bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, preto očakáva od budúcej administratívy viac Európy a Slovenska v americkej politike.
„Od ekonomickej cez bezpečnostnú spoluprácu až po viac kontaktov medzi občanmi či študentmi.“
Fico si s ním podal ruku
Premiér Robert Fico, ktorý v Prahe s Obamom bol, o vzťahy s Amerikou obavy nemal a nemá. Ministerstvo zahraničných vecí hovorí o dobrých vzťahoch bez ohľadu na to, kto vyhrá.
„Američania nás berú ako spoľahlivého spojenca v EÚ a NATO. Na tom sa nič nezmení po znovuzvolení Obamu či víťazstve Romneyho,“ dodáva Dušan Fischer z Centra pre európske a transatlantické vzťahy.
Kto by sa mal stať americkým prezidentom a prečo?
Robert Fico, predseda Smeru
Budeme rešpektovať rozhodnutie amerických voličov.
Ján Figeľ, predseda KDH
Radšej by som tam videl kandidáta Republikánskej strany Mitta Romneyho. Republikáni tradične ponúkajú lepšie ekonomické riešenia a viac akcentujú zodpovednosť jednotlivca a úlohu rodiny v spoločnosti než úlohu štátu, čo je blízke aj politike Kresťanskodemokratického hnutia.
Igor Matovič, líder OĽaNO
Rád by som volil Mitta Obamu. V eticko-spoločenských otázkach a ekonomických by som volil Mitta Romneyho, pokiaľ ide o sociálny pohľad na veci tak Baracka Obamu.
Béla Bugár, predseda Mosta-Hídu
Obamu, pretože jeho štýl politiky sa mi páči a snaží sa riešiť problémy aj tých ľudí, ktorí sa sami nevedia dostať z ťažkej situácie.
Pavol Frešo, predseda SDKÚ
Osobne by som si vybral kandidáta republikánov Mitta Romneyho, ktorého hodnoty sú mi bližšie. Jeho názor na to, ako naštartovať ekonomiku, je progresívnejší ako Obamov. Ponúka oživenie hospodárskeho rastu a viac práce, a to je presne to, čo presadzuje na Slovensku aj SDKÚ.
Richard Sulík, predseda SaS
Mitta Romneyho. Politika Baracka Obamu vytvára príliš veľa dlhov.
Daniel Lipšic, líder Novej väčšiny
Volil by som Mitta Romneyho. Má rovnaký pohľad na riešenie krízy ako Nová väčšina: menej štátu, menej byrokracie, menej šikanovania ľudí. Pracovné miesta vytvára vláda, ale podnikavým ľuďom treba zjednodušiť život.