Opozícia mala rokovať aj o zložení dočasnej vlády a harmonograme volieb v Sýrii po páde Asada.
AMMÁN. Predstavitelia rozličných sýrskych opozičných skupín, ktorí sa stretli vo štvrtok v jordánskom Ammáne, odmietli dialóg s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, stanoviac si ako podmienku pre akékoľvek pokojné riešenie pokračujúceho konfliktu rezignáciu sýrskeho prezidenta.
Opozícia diskutovala aj o voľbách
Schôdzka sýrskych politických frakcií, ktorú viedol bývalý premiér Rijád Hidžáb, jednohlasne odmietla pokusy o sprostredkovanie dialógu s Damaskom. Hidžáb to oznámil v tlačovom vyhlásení v piatok neskoro večer.
Účastníci schôdzky, medzi ktorými boli predstavitelia Slobodnej sýrskej armády, sýrskeho Moslimského bratstva a vysokí vojenskí dezertéri, oznámili, že "odchod Asada je podmienkou pre akýkoľvek dialóg s cieľom dosiahnuť nevojenské riešenie, ak je ešte možné."
Z Hidžába sa po jeho augustovej dezercii do Jordánska stala nenápadne vedúca osobnosť sýrskej opozície.
Cieľom stretnutia v Ammáne podľa jeho vyjadrenia bolo zjednotiť snahy sýrskej opozície a "zabezpečiť si regionálnu, medzinárodnú a arabskú podporu pre zvrhnutie Asadovho režimu".
Zdroje blízke stretnutiu uviedli, že malo pripraviť pôdu pre nadchádzajúcu konferenciu v katarskej metropole Dauhá, od ktorej sa očakáva, že vyústi do vzniku novej strešnej organizácie opozície.
Opozícia podľa týchto zdrojov rokovala v Ammáne aj o zložení dočasnej vlády a harmonograme parlamentných a prezidentských volieb v Sýrii po páde Asada.
Nevedia, čo s Asadovými vojakmi
Jednou zo sporných tém sa ukázal byť osud rozličných bezpečnostných zložiek, ktoré sú zviazané s Asadovým režimom.
Zdroje uviedli, že sa účastníci schôdzky nevedeli dohodnúť, či rozličné vojenské a spravodajské služby treba rozpustiť, tak ako sa stalo v Iraku po spojeneckej invázii v roku 2003, ale ich začleniť do nových sýrskych orgánov, ktoré vzniknú.
Štvrtková schôdzka v Ammáne bola najnovšou zo série utajených stretnutí medzi sýrskymi politickými skupinami a Hidžábom, ktorý sa v dôsledku predchádzajúcej politickej nečinnosti teší širokej podpore medzi rozličnými frakciami rozdelenej sýrskej opozície.
Sýrski aktivisti hovoria o Hidžábovi ako o kompromisnom kandidátovi na šéfa nového opozičného orgánu, ktorý by v období po páde Asada slúžil ako dočasná vláda.
Očakáva sa, že vznik tohto orgánu oznámia v stredu na konferencii v Dauhá.
Povstalci zaútočili na kľúčovú základňu
Sýrski povstalci spustili v sobotu rozsiahlu ofenzívu, ktorej cieľom je dobytie kľúčovej leteckej základne v severnej provincii Idlib. Informovala o tom stanica BBC.
Povstalecké sily zaútočili na svitaní na vojenské letisko v Taftanáze s cieľom získať kontrolu nad strategickou zónou medzi dvoma najväčšími mestami Sýrie Aleppo a Damask.
Ofenzívu v Taftanáze spustilo z rôznych smerov päť povstaleckých formácií vyzbrojených raketometmi a mínometmi.
Okrem jednotiek Slobodnej sýrskej armády na základňu zaútočili aj brigády radikálneho islamistického frontu al-Nusrá. Vojaci brániaci základňu kladú útočníkom tvrdý odpor.
Podľa vzbúrencov z Taftanázu štartuje väčšina vojenských lietadiel, ktoré podnikajú nálety na ich ciele v severných oblastiach krajiny.
V piatok sa povstalcom podarilo vytlačiť jednotky verné prezidentovi Bašárovi Asadovi z neďalekého mesta Sarakíb. Mesto leží na strategicky významnej križovatke ciest spájajúcej Aleppo s Damaskom a Lázikíou.