V diaľke žiari špička osvetleného Empire State Building. Iba špička, pretože budovu zahaľuje tma. Z luxusných bulvárov zostal iba tieň, z ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť autám, sú tiene, aj z áut, keď prejdú a oči si opäť zvyknú na tmu, sú iba tiene.
„Toto je New York,“ hovoria s nenapodobiteľným akcentom jeho hrdí obyvatelia.
A toto je New York, aký jeho obyvatelia ešte nevideli. New York, ktorý tiež zostal iba tieňom.
Dva Manhattany. Žiarivý a tmavý
Je to križovatka s najslávnejšími menami na svete – Broadway a 5. avenue. Miesto žiariacich neónov, jedna z najluxusnejších adries plná obchodov a reštaurácií.
Teraz tadiaľ chodia ľudia s čelovkami, autá sa snažia dohodnúť na prednosti na križovatke bez semaforov. Stačí však prejsť desať blokov a New York sa ukáže v plnej kráse. Ulice plné ľudí, obchody s predvianočnou výzdobou a ohromujúce neóny.
Najlepšie ten rozdiel vidno z brehu rieky Hudson oproti – naľavo Horný Manhattan, časť, ktorá ďalej žije obvyklým životom, a kúsok napravo, tam, kde inokedy pokračuje vysvietená panoráma – iba tma.
Tma a siluety mrakodrapov proti nebu ožiarenému mesiacom v splne.
„Rozdelili sme sa na tých zdola a zhora,“ vysvetľuje pre ČT Hana jedna z obyvateliek legendárnej newyorskej štvrte.
„My z Dolného Manhattanu žijeme v stredoveku a chodíme si do Horného Manhattanu pripomenúť, ako vyzerá civilizácia. Ohriať sa, dobiť si mobil. Manžel sa dnes v práci sprchoval.“
Do studeného bytu
Má na sebe elegantné zimné oblečenie, vysoké čierne kozačky. A na hlave čelovku. Práve sa vrátila zo svojej vyhriatej kancelárie do studeného bytu. O pár ulíc ďalej horia na ulici ohne, pri ktorých sa zohrieva skupinka ľudí.
V jednej kaviarni zapálili na stoloch sviečky a podávajú aspoň studené nápoje.
Mesto odhaduje, že bez prúdu budú najpostihnutejšie oblasti najmenej do nedele. Zatiaľ si tu ľudia pomáhajú.
Majitelia reštaurácií vytiahli elektrické agregáty a tvoria poradovník na dobíjanie mobilov. Na jednom mieste majú dvojbicykel a telefóny nabíjajú ľudskou silou.
Guvernérove slzy
Superbúrka Sandy obrátila život v najpostihnutejších častiach naruby. Zabila vyše 70 ľudí. Obyvatelia New Yorku chodia do práce pešo, často viac ako hodinu.
Mesto zažilo najväčší požiar v dejinách – popolom ľahlo 110 domov v štvrti Queens. Najviac však vyčíňala Sandy nad pobrežím New Jersey.
Obriu horskú dráhu v jednom zo zábavných parkov vrhla do mora, zatopila celé mestá. Keď to videl guvernér štátu Chris Christie, mal v očiach slzy.
V jednej z najpostihnutejších oblastí do obchodíka, kde sa snažia zachrániť kaziace sa potraviny, vstúpi matka so synom. „Rozdávate sladkosti?“ Dieťa v kostýme tigra má v rukách košík.
Pre Sandy sa takmer zabudlo na Halloween, obľúbený sviatok hrôzy. Tá dvojica odišla s plnými hrsťami cukroviniek. Uprostred tej skazy ukázali v televízii CNN prvý závan návratu do normálneho života.
Autor: Z Washingtonu od našej dopisovateľky Anetty Kubalovej