TALLINN/MOSKVA. Estónsko a Rusko začali po siedmich rokoch opätovne rokovať o zmluve upravujúcej spoločnú hranicu. Jej definitívna ratifikácia sa v roku 2005 skončila fiaskom, keď Moskva odmietla dokument akceptovať pre dodatočne upravené znenie.
Urmas Paet, minister zahraničných vecí Estónska, ktoré bolo takmer 50 rokov súčasťou niekdajšieho Sovietskeho zväzu, vyjadril spokojnosť s priebehom stredajších rokovaní v Moskve.
Tie budú pokračovať ešte v tomto roku, dodal šéf estónskej diplomacie, podľa ktorého je dohoda o vzájomnej hranici štandardom v rámci medzinárodných vzťahov.
V lete 2005, rok po vstupe Estónska do EÚ a NATO, sa ruská vláda rozhodla nepredložiť hraničné zmluvy s pobaltskou krajinou do parlamentu na ratifikáciu.
Estónci totiž do nej mimo dohody dodali preambulu o sovietskej okupácii Estónska v roku 1941 a zmienku o platnosti mierovej dohody medzi Sovietskym zväzom a Estónskom z Tartu z roku 1920. Preambula okrem iného hovorí aj to, že Estónsko vzniklo v roku 1918 a terajšia republika, ktorá získala nezávislosť začiatkom 90. rokov, je jeho právnym nástupcom.